(A "Sámán (Attus) 1." menüpontban található interjú folytatása)
Mihez kezdtetek a zenekar feloszlása után? Milyen csapatokban vettetek részt? Azt tudom, hogy Molics Zsolt énekes részt vett a Moby Dickben, a Classicában és a Senecában…
Igen! Azóta a Cool Head Clan tagja és most Ángyán Tomival létrehoztak egy Mamut nevü formációt.
1991-ben volt egy újjáalakulási próbálkozásotok, melyről meggyőződésem, hogy nem sokan tudtak, igaz elsősorban külföldön játszottatok. Akkor miért nem rögzítettetek semmit?
Ezt az előzőekben már vázoltam!
A külföldi rajongók hogy fogadták a Sámánt? Erről a korszakról mit tudsz elmesélni, amit nem tudunk?
Nagyrészt fesztiválokra és motoros találkozókra jártunk! Mindenhol jól fogattak! Sok szép emlék van…
A ’90-es évek folyamán csatlakoztál az Ossianhoz, azonban én arra lennék kíváncsi, hogy kapcsolatban maradtál-e egykori harcos társaiddal? Találkozgattatok-e egymással? Az egykori Sámán tagok, milyen csapatokban fordultak meg?
Azóta is töretlen a barátság!Rendszeresen összejárogatunk és elmegyünk egymás koncertjeire is! Sárközy Lajcsi 94-ben az Omen tagja lett és 2000-től a Kalapács zenekart erősíti! Belo Pisti 93-ban a Dance nevü bandában játszott a mostani Hooligans-es fiúkkal, késöbb öccsével, Daczi Zsolt ”Tirana Rockers” formációjában és 2000-óta ők is a Kalapács tagjai. Ángyán Tomi a zeneakadémia elvégzése után, 91-óta Németországban él és hegedűl. Molnár Imi és Ambrus Zoli Mirigyeznek. Fejes Zoli a Hit gyülekezet zenekarának tagja. Fekete Zsolt Boxer-ezik Vikidál/Varga/Homonyikkal. Tüdő (Judas Best, EGO). Én 99-óta vagyok az Ossian tagja.
Bevallom őszintén, hogy a CD kiadás egy briliáns ötlet volt, mellyel nagyon sok velem egy korú rajongót -33 éves vagyok- tettetek boldoggá. Mikor, hogyan fogant meg a fejetekben a CD megjelenése?
Molics Zsolti ötlete volt, hogy kár lenne veszni hagyni a 20 évvel ezelötti nótákat, hisz sokat dolgoztunk velük annak idején és egy beteljesülés lenne őket lemezre vinni.
Kapásból a Hammer Recordsot kerestétek meg a kiadás kapcsán? Gondolom nem kellett nekik könyörögni a megjelentetés végett ha-ha!
Egyértelmű volt! Ők ismerték a dalokat és sokat segítettek annak idején. Rögtön igent mondtak…
Olyan gondolatotok sosem volt, hogy összehozzátok a Sámánt az eredeti, klasszikus felállással?
Nem! A lemez után egy koncert szóbakerűlt, de képtelenség volt ennyi zenekar mellett egyeztetni az időpontot!
A lemezt a Molics Zsolt, Beloberk István, Hornyák Balázs, Sárközi Lajos, Wéber Attila legénység vette fel valamint Ángyán Tamás is szólózott néhányat. Miért nem vett részt a felvételekben az egykori dobos Beloberk Zsolt illetve Molnár Imre?
Beloberk „Lusta” Zsolt volt!!! Molnár Imivel meg nem is számoltunk a jelenlegi foglalkoztatottsága miatt! Sajnos nem túl sok időt kaptunk a felvételekre, összesen 12 napot. A felkészülési idő is rövidnek bizonyúlt a többieknek az elfoglaltságaik miatt, ezért én magamra vállaltam a munka nagy részét! Én játszottam fel az összes dal gitáralapjait és a szólóknak is a nagy részét, mert így haladtunk a leggyorsabban. Külön érdekesség még, hogy Tomi e-mailben küldte át a szólóit Németországból!
Molnár Imrét újra szóba hoztam, vágod az Irigy Hónaljmirigy poénjait?
Vágom!
Ángyán Tamással tartod még a kapcsolatot? Küldtél neki a kész korongból?
Természetesen tartjuk a kapcsolatot, persze nagyrészt az interneten keresztűl, de havonta hazajár, ezért személyesen is szoktunk találkozni! A lemezt is személyesen adtuk át neki.
Hol és milyen módszerekkel dolgoztatok? Könnyen ment a stúdiózás? Milyen érzések kavarogtak bennetek a stúdiózás alatt?
Jaya Hari-nál az Audioplanet stúdióban, nagyon jó hangulatban készűlt a felvétel! Én betegre vihogtam magam! Aki ismeri Molics Zsolti és Jaya Hari humorát és megnyílvánulásaikat, az tudja, hogy ha ők összejönnek, ott csúnya nyerítés lesz.
Olyan ötlet nem fordult meg a fejetekben, hogy esetleg egy vagy két vadonatúj dalt írjatok és rögzítsetek? Az lett volna az igazi csmege…
De igen, csak a már említett időhiány miatt ez nem valósúlhatott meg…
Kérlek beszéljél a szövegekről, a lemezen szereplő dalokról!
A dalokat a Sámán különböző korszakaiból (86-91) válogattuk össze! A szövegek örökérvényüek, Molics Zsolt munkái…
A borítón szereplő logo megegyezik a zenekar régi logojával? Ki tervezte és alkotta meg annak idején a Sámán logot?
Beloberk Putyu
Az album CD-n és kazettán is megjelent. Egyéb merchandise-t nem terveztek Sámán név alatt kihozni?
De igen! Pólókat is gyártatott a kiadó!
Lesz-e a jövőben Sámán honlap? Fontosnak tartod, hogy egy zenekar rendelkezzen honlappal?
Sámán honlap nem lesz, mivel nem létezik a zenekar! Az iwiw-en fent vagyunk sok régi képpel, aki kiváncsi, az ott tud mazsolázni… Egy működő zenekarnál mindenképpen fontosnak tartom a honlapot! Ma már ez elengedhetetlen!
Szerinted melyek, mik az internet előnyei és hátrányai?
Előnye, hogy bárki bármikor kapcsolatot tud teremteni bárkivel és információhoz tud jutni és adni is. A hátránya ugyanez… Szerintem hiba volt az emberek kezébe olyan lehetőséget adni, mint a letöltés. Evvel mind a zenész, mind a filmes és még ezer szakmát és életteret tönkretesznek. A másik, a névtelenül irogatók, önmagukért felelősséget nem vállalók tömege! Beteges!
Lesznek-e Sámán koncertek, netán turné? Hosszabb távra terveztek vagy csak egyszeri fellángolásról van szó? Ha rajtad múlna, újra életre hívnád a Sámánt az eredeti tagsággal?
Úgy gondoltuk, hogy ezzel az első és egyben utolsó lemezzel, méltóképpen lezárhatjuk a Sámán történetét és jól eső érzés, hogy a mai technikával (Jaya Hari/Audioplanet) megszólaltathattuk tizenéves korunk dalait, ami mindannyiunk számára elégtétel és beteljesülés!
Szerinted a mai rockrajongóknak mit mond, mond-e valamit a Sámán neve?
Hát ennyi idő után biztos nem sokat, de a lemez által megismerheti egy új generáció is!
Minthogy a ’80-as évek közepe óta részt veszel a metal szakmában, kérlek mondd el nekünk, hogy szerinted hogyan, mennyit fejlődött/változott a hazai és a nemzetközi metal színtér? Mi a véleményed a mai metal színtérről a ’80-as évekhez viszonyítva? Milyen zenéket hallgatsz manapság?
Mindenevő vagyok! Elsősorban a sound változott, új stílusok és hangszerelés! Fejlődik a zene is, mint minden más, de én már csak megmaradok a 80-as éveknél.
Mi a véleményed arról, hogy sok, a ’80-as években működött zenekar visszatért és lemezeket adott ki, pl. Nuclear Assault, Agent Steel, Nasty Savage, Death Angel, Necrodeath stb. Szerinted miért döntöttek eme zenekarok a visszatérés mellett? Hallottad a visszatérő lemezeiket? Melyek tetszettek?
Nem hallotam az új anyagaikat! A sok visszatérő meg nem csoda, mert szerencsére újra az élő hangszeres zenéé a jövő! Végre kinyílt az emberek csipája, megunták a müanyagot!
Sorold fel légyszi minden idők tíz, számodra legklasszikusabb metal lemezét! Fűzzél hozzájuk egy-két gondolatot is légyszives!
1. Queensryche (Operation:mindcrime); 2. Queensryche (Empire); 3. Judas Priest (Screaming For Vengeance); 4. Dokken (Under Lock and Key); 5. Loudness (Soldier Of Fortune); 6. Dio (Sacred Heart); 7. Ozzy (Bark At The Moon); 8. Iron Maiden (Seventh Son Of a Seventh Son); 9. Pretty Maids (Future World); 10. Metallica (Black). Még sorolhatnám!!!
Attus, köszönöm szépen válaszaidat, remélem nem voltak unalmasak a kérdéseim. Mit szeretnél még elmondani, amit fontosnak tartasz, amit úgy érzel, hogy kimaradt az interjúból? Minden jót és sok szerencsét kívánok neked!
Úgy érzem, hogy mindent elmondtam! A többiek nevében is nagyon köszönöm az interjút! A Sámán legyen veletek!
Pszihopata (2008) |