Az alábbi interjút Fodor "Fodi" Zoli, a (The) Bedlam ex-énekese adta nekünk.
Tisztelt Fodi! Köszönöm szépen, hogy elvállaltad az interjút, szerintem nem én vagyok az egyetlen, aki mindent tudni szeretne a Bedlamról. Szeretném, ha eme interjú keretén belül felelevenítenénk ennek a szenzációs zenekarnak a pályafutását. Kezdjük mindjárt a legelején. Milyen célból, milyen indíttatásból alakult a Bedlam? Hány évesek voltatok akkoriban? Ismertétek már egymást korábban?
A Bedlam mint olyan nem megalakult, hanem egy létező zenekar folytatása volt névváltoztatás után. A zenekar néhány barát zenei próbálkozása volt, egyáltalán nem voltak komoly szándékaink az elején és végül is mindvégig a zene iránti szerelmünk hajtott minket és szerettünk volna valami olyat alkotni, ami más és egyedi. Amikor az egészet elkezdtük 16 évesek voltunk kb.
Volt-e valamilyen zenei próbálkozásotok a Bedlamot megelőzően vagy ez volt az első zenekarotok?
Én magam soha nem zenéltem más zenekarokban, a banda ugyanaz volt csak más néven és más tagokkal.
Mely csapatok, művészek voltak akkoriban a legkomolyabb hatásaitok?
Megadeth, Death Angel, Metallica, Pink Floyd, Jimi Hendrix és még mások, akik most nem jutnak eszembe.
Amennyire én tudom, a Bedlam előtt más volt a zenekar neve. Mi volt eredetileg az együttes neve és miért változtattátok Bedlamra? Kinek az ötlete volt a Tébolyda elnevezés?
Igen jól tudod, már említettem, hogy más néven kezdődött a dolog. Reaper volt először a nevünk, aztán hála Istennek megjelent egy másik banda ugyanezzel a névvel és akkor jött a Bedlam ötlet. Azt hiszem én jöttem a névvel, miután olvastam a világ első elmegyógyintézetéről, amely Londonban működött és azt hívták Bedlam-nak. Ma is úgy érzem néha, hogy a világ egyre jobban hasonlít egy nagy tébolydához, sajnos ez csak egyre fokozódik.
Minthogy a '80-as évek közepén komoly népszerűségnek örvendett a thrash, egyértelmű volt számotokra, hogy thrash zenekart alapítsatok?
Nem volt ez ennyire megfontolt fogás vagy valami, azt játszottuk, amit szerettünk vagy tudtunk, ez a mai napig így van, ez belülről jön.
Ami téged illet, a „halál angyal” becenév esetleg a Death Angel iránti rajongásodból fakadt?
Én nem tudok arról, hogy ez lett volna a becenevem, egyszer Lénárd Laci odabiggyesztette a nevemhez ezt egy Hammer cikk alkalmával, de soha senki nem hívott így. Igen egy időben a Death Angel zenéje nagyon bejött.
Emlékszel-e még a korai próbáitokra? Milyen rendszerességgel nyílt alkalmatok próbálni?
Mikor elkezdtük igazán a zenekart, emlékszem egy nyarat végigzenéltünk, nem is próbáknak nevezném ezt, hanem egész nap zenéltünk, csiszoltuk a számokat stb. Cicó a WC-re is gitárral járt.
A próbák folyamán saját dalok megkomponálására törekedtetek vagy kezdetben csak feldolgozásokat játszottatok?
Mindig is a saját dalok szerzése, megírása okozott örömet számunkra, ez is így van most is.
Milyen márkájú hangszerek, felszerelések álltak rendelkezésetekre akkoriban?
A legelején Jolana Galaxison nyomtuk mindhárman, utána a Cicónak lett egy Ibanez Roadstar gitárja, én és a Csaba Berlinben vásároltunk Westone márkájú gityókat, a dob biztos Amati volt eleinte, nem is emlékszem már.
Ami a korai Bedlam nótákat illeti, kik szerezték a zenét és a szövegeket? Csapatmunka folyt vagy voltak fő dalszerzők?
A szövegeket a Csaba és én írtuk, a zenék túlnyomó részét a Cicó.
Milyen témákat boncolgattak a szövegek?
Többnyire a világban lévő gondokról, igazságtalanságról és saját érzéseinkről, ha jól emlékszem.
A szövegek egyből angolul születtek vagy magyarról fordítottátok őket angolra? Egyértelmű volt számotokra, hogy angolul adjátok elő a nótákat?
Főleg egyből angolul, egyértelmű volt az angol nyelv használata akkor mivel a bandák, akiket szerettünk mind külföldiek voltak, és persze amikor kezdtük el sem tudtuk képzelni, hogy egyszer ilyen zenekarok Magyarországon fellépnének, szóval az ő pótlásukra nyomtuk angolul a zenét, azt hiszem.
Ami a felállást illeti, az első két demót még négyesben vettétek fel, viszont arra kíváncsi lennék, hogy ki volt a dobos azokon a felvételeken, Bojti Vilmos vagy Lőrincz Sándor?
A Bojti Vili volt akkor a dobos.
A „Reality of present” volt az első anyagotok még 1988-ban, ez egy stúdióban vagy próbateremben rögzített szalag volt? Úgy éreztétek, hogy elérkezett az idő a dalok feljátszására? Rendelkeztetek stúdiós tapasztalatokkal?
Nem emlékszem részletekre sajnos. Azt hiszem azt a próbahelyen rögzítettük, hogy megmutassuk a haveroknak, érdeklődőknek.
Azt olvastam, hogy a demo felvételére mindösszesen egy nap állt rendelkezésetekre...
Nem emlékszem, szerintem a Cicó mondta, hogy most és benyomta a felvevő gombot, aztán nyomtuk a nótákat.
Kinek az ötlete volt a Megadeth feldolgozás, a „Peace sells...but who's buying”? A zenekar közös kedvence volt a Megadeth?
Igen.
Szerintem a kettes Megadeth korong egy thrash alapmű, egy klasszikus, osztod eme véleményemet?
Valószínűleg, már nagyon régen nem érdeklődöm az ilyen zenék iránt, de akkoriban biztos, hogy nagyon nagy hatással volt ránk.
Akkoriban elégedettek voltatok a demóval? Milyen kritikákat kaptatok rá illetve mennyi ment el belőle? Mennyire tette ismertté a zenekar nevét?
Ennek a demónak a sikere még nem volt számottevő.
Akkoriban lett a menedzseretek Ignéczi Péter, ő hogy került képbe? Régi barátotok volt? Ő volt a zenekar ötödik, később pedig hatodik tagja?
Peti barátunk volt és ő mivel zenélni nem igazán tudott, elkezdte szervezni a bulikat és ez nagyon jó volt mindenkinek.
Mi volt Péter feladata? Sok terhet vett le a vállatokról?
Bulikat szervezet és igen sokat levett a vállunkról.
1989-ben jelent meg második demótok a „General rejection”, amely egyértelműen tükrözi, hogy óriásit fejlődtetek, mindemellett egy teljesen új zenei világot hoztatok be a honi köztudatba, hiszen előttetek, senki sem játszott még ennyire komplex, akkori szóval élve techno thrahst. Te ezt hogy látod? Tudatos, belülről jövő fejlődésről lehet beszélni?
Csak csináltuk, amit szerettünk, megint ezt kell, hogy mondjam.
Miért vettétek fel újra a „The first struggles” és a „The mourning after” dalokat? A „Face of distress”-en kívül nem születtek újabb dalok?
Szerettük volna ezeket a dalokat igazi stúdióban, jobb minőségben felvenni, egyébként én innen számolom az első demonkat.
A demót a miskolci Artist stúdióban rögzítettétek egy hét alatt, hogy emlékszel vissza a stúdiós munkálatokra?
Nagyon halványan, király volt, izgultunk és azt gondoltuk megcsináltuk az ország legnagyobb zenéjét,haha!
Az a tény, hogy csak három dal szerepelt a kazettán, azzal volt magyarázható, hogy nem dúskáltatok az anyagiakban? Ti saját magatok fedeztétek a stúdiós költségeket?
Valószínűleg, nem volt ránk jellemző az anyagiakban való dúskálás, főleg nem akkor.
Véleményed szerint a „General rejection” egy új korszakot nyitott a Bedlam pályafutásában?
Igen, ekkor lett a haveri bandából profi zenekar a Bedlam.
Én akkoriban kezdtem el ismerkedni a metal zenével és megdöbbentett az a profizmus, amellyel a nótákat játszottátok.
Mennyire volt megerőltető számodra egyszerre gitározni és énekelni?
Idővel úgy döntöttem, hogy csak az éneklést folytatom, a Cicó témái túl komplexek voltak akkoriban és én szerettem volna nagyobb hangsúlyt fektetni az énektémákra is.
A kezdet kezdetén kényszer megoldás volt, hogy te álljál a mikrofon mögé? A két gitáros felállás terve már megvolt a zenekar megalakulásakor is?
A két gitáros nem volt kérdés, valamilyen szinten kényszer volt , hogy én énekeljek, de egyáltalán nem bántam.
Egy év múlva, azaz 1990-ben jelent meg a „Dreamland in misery” demo, melyet már öten rögzítettetek, mégpedig egy megváltozott felállással. Bojti Vilmos helyére Újvári Péter került illetve csatlakozott egy másodgitáros is Lovász Béla, mindketten a néhai Pestilence-ből. A két csapat közötti barátság 1988. 11. 18.-ig vezethető vissza, amikor közösen adtatok egy bulit Debrecenben, erre emlékszel még?
Persze, egyből haverok lettünk és ez a mai napig így van, nagy bulit zúztunk együtt aznap Debrecenben.
Milyen indokok húzódtak meg a tagcserék mögött? Lovász Béla azért szállt be, hogy te csak az énekelésre koncentrálhass vagy, hogy a hangzásotokat vastagítsátok?
Kellett egy új gitáros és Béci nagyon szeretett volna velünk játszani.
Minthogy ők gödöllöiek voltak, hogyan tudtatok próbálni? Akkoriban költöztetek fel Pestre Cicóval és Mester Csabával?
Igen. 89 márciusában költöztünk.
Az új tagok bevétele miatt költöztetek fel Budapestre vagy egyéb célok miatt (munkahely, lakás, barátnők stb.) is?
Számunkra csak a banda létezett.
Miért illesztettétek a „the” szócskát a Bedlam elé? Mit akartatok ezzel jelezni?
Csak a változást szerettük volna némileg kifejezni.
A „Dreamland...” demóra szintén három nóta került fel, ezek még Péterék beszállása előtt készültek vagy velük közösen írtátok őket?
Ezeket együtt írtuk, sőt a Sucidal Meditation egy korábbi Pestilence nóta volt, amit a Béci hozott.
Eme demo felvételeiről mit kell tudnunk?
Ugyancsak Miskolcon vettük fel, azzal a különbséggel az előzőhöz képest, hogy a végén úgy éreztük Európa legjobb zenéjét csináltuk meg. Hahahaha Csak viccelek, de azért büszkék voltunk az eredményre.
A három dal közel fél óra játékidőt tesz ki, szándékosan fordultatok egy még komplexebb és technikásabb irányba? Nem féltetek attól, hogy a három dal „megfekszi a thrash rajongók gyomrát”?
Soha nem úgy kezdtünk valaminek, hogy ez majd hogy fog tetszeni az embereknek.
Hozzá kell tennem mindenképpen azt is, hogy a dallamokat, a refréneket sem hanyagoltátok, ezáltal volt kapaszkodó a dalokban és egyáltalán nem öncélú művészetnek, művészkedésnek tűnt. Ezzel egyetértesz?
Valószínűleg.
Azt kell, hogy mondjam, a Bedlam kultikus hírnevet vívott ki magának a hazai underground színtéren a '80-as évek közepén/végén, erről mi a véleményed? A mai napig is sokan emlékeznek rátok, istenítik a korai demóitokat...
Szerintem sokan emlékeznek ránk, de nem csak a demós időkből.
A média is sokat foglalkozott veletek akkoriban, pl. Feszültség fanzine, Steel Spider fanzine, Metal Mirror, Metal Hammer, gondolom ez is sokat segített abban, hogy a Bedlam kivívja a kultikus státuszt, igaz?
Nem tudom.
Jó viszonyt ápoltatok anno a fanzine készítőkkel? Mely hazai fanzine-ekre emlékszel még ennyi év távlatából?
Én nem nagyon emlékszem ezekre most.
Minthogy benne voltatok az undergroundban, kérlek beszéljél nekünk az akkori Magyarország underground színteréről! Rengeteg jó bandánk volt: Bedlam, Mirror, Barbed Wire, Undertaking, Beyond stb.
Voltak egész jó próbálkozások.
Gyakran koncerteztetek is, pl. közös turnén voltatok felléptetek a Dark Angel és a Re-Animator előtt '91-ben valamint a Thrash-Mosh klubban is gyakran játszottatok. Ezekre a bulikra hogyan emlékszel vissza?
Sok ember, sok sör, állat koncertek.
Mit kell tudnunk a legendás „Blindfold” turnéról? Hogyan zajlott le, mennyi ideig tartott, milyen fogadtatásban részesültetek stb.?
Emlékeim szerint 2 hetes volt, minden nap bulikkal szóval nem csak a hétvégén voltak koncertek, fogtuk magunkat és körbejártuk az országot egy szakadt Barkas-szal és nyomtuk a metált! Hatalmas élmény volt, a fogadtatás, pedig mindenhol elég jó volt.
Azért az önmagáért beszél, hogy három demóval a hátatok mögött turnéra mentetek...
Ja, ja!!
A „Blindfold” turnét négyesben nyomtátok, mert Lovász Béci akkor katona volt, nem gondoltatok arra, hogy egy beugró gitárost vegyetek be helyette?
Nem volt már idő rá, hirtelen jött minden.
Ha nem tévedek, előzenekarként vettetek részt a Moby Dick turnéján is valamikor '89/'90 körül...
Lehet, én nem emlékszem ilyesmire…
Tervbe volt véve, hogy turnéztok majd a Barbed Wire-rel is, de az elmaradt, mi volt annak az oka?
Nem emlékszem pontosan, de sokat nyomtuk a Gergőékkel akkor itt Budapesten.
Ami a demókat illeti -kanyarodjunk vissza hozzájuk egy kicsit- külföldre küldtetek-e belőlük? Volt-e komoly, potenciális, külföldi érdeklődés egy esetleges Bedlam korong kiadására? Egy régi Metal Mirrorban azt olvastam, hogy a Wild Rags érdeklődött irántatok...
Valami volt de nem lett belőle semmi.
Arról is szó volt, hogy az MHV is kiadná bemutatkozó lemezeteket, igaz?
Kopogtattunk mindenfelé az anyaggal…
Lovász Béla a leszerelése után ugyan visszatért a csapatba, de elég passzívan állt a zenéléshez, ennek mi volt az oka? Kifogyott belőle a lelkesedés?
Béci később a Csabával a Rain nevű csapatot csinálta.
A harmadik demo megjelenése után szinte nyomtalanul tűntetek el, egy jó darabig semmit sem hallottunk rólatok, mi történt veletek? Miért burkolóztatok hallgatásba?
Nem volt tudatos, akkoriban őrült dolgok történtek, mi rendesen éltük a rock n roll életformát.
Nem féltetek attól, hogy a rajongók elfelejtenek benneteket?
Nem, mi csak zenéltünk és érdeklődők mindig voltak…ma is lennének szerintem. Pedig már 12 éve nem létezik a zenekar.
Az eltelt időben tagcsere is történt nálatok, Lovász Béla helyére Hankó „Judy” Zoltán került a csapatba. Miért döntött Béci a távozás mellett? Már nem voltatok már közös nevezőn zeneileg illetve emberileg?
Béci nem járt próbákra, a Judy pedig időközben a Cicóval gitározott minden nap, ők ketten dolgozták ki az Inside Ash nótákat.
Ekkoriban szűnt meg a kapcsolatotok Ignéczi Péterrel is, igaz? Ez miért következett be?
Mi Budapesten éltünk, ő meg Kazincbarcikán, ezért.
Hankó Zoli a Bedlam előtt milyen bandákban játszott? Rajta kívül próbáltatok-e más gitárosokkal is?
Nem játszott sehol, közeli barátunk volt, egyértelmű volt, hogy ő lesz a második gityós.
A lemez végül nagy nehézségek árán 1994-ben jelent meg „Inside ash” címmel, folyamatosan írtátok a dalokat? Gondolom egy csomó számotok született akkoriban?
Ezek a dalok a már említett csendesebb időszakban születtek kb. 2-3 év alatt.
Olyan ötletetek nem volt, hogy pár demós számot újravegyetek a lemezhez? Kizárólag vadonatúj dalokat akartatok feltenni a korongra?
Igen, a régebbi számok már nem illettek az újabb koncepcióba.
Hankó Zoli mennyiben vette ki a részét az új dalok megírásában?
Cicónak segített kidolgozni a témáit, ügyes gitáros a Judy.
Egyetértesz azzal, hogy az „Inside ash” több hasonlóságot mutat az akkoriban rendkívül népszerű grunge irányzattal mint az általatok a korai években művelt techno thrash-sel? Miért váltottatok ilyen nagyot?
Nem tudatosan, az tetszett akkor, amit csináltunk.
Több embertől hallottam, hogy a grunge annak idején megölte a rock zenét, a tiszta heavy metalt, az akkori kiadók kizárólag a grunge bandákat szerződtették, erről, hogy vélekedsz?
Én ilyen szinten nem gondolkodom a zenéről, ez legyen a szakemberek dolga. Én csak szeretném nyomni a zenét, ami éppen bejön és a többi már nem az én gondom.
Hogyan jellemeznéd az „Inside ash”-t a korai demókhoz viszonyítva? Akkoriban már nem is hallgattatok thrash metalt?
Nem sokat…
A korongot a Polygram gondozta, hogyan kerültetek hozzájuk? Kecsegtető szerződést ajánlottak? Hány lemezre írtatok alá?
Valahol ők láttak minket, kaptunk az alkalmon, de nagyot csalódtunk bennük. Undorító dolog a show business!!!!!
Akkoriban, ha nem tévedek, a Beyond is náluk dolgozott, akik szintén csak eltávolodtak a korai idők, Slayer ihlette thrash metaltól...
A rajongók hogyan fogadták a lemezt? Sikeres kiadványnak ítéled az „Inside ash”-t?
Mindenképpen… a mai napig hallgatják az emberek!!!
A lemezt megturnéztattátok, játszottatok a Necropsiával a Riff Röffben, a Mooddal Gyöngyösön, ezekre a bulikra emlékszel még? Milyen hangulatú koncertek fűződnek az „Inside ash”-hez?
Jó bulik voltak, el voltunk teljesen varázsolva egy kis világban éltünk, ahol csak a zene és a szívás létezett.
Arra emlékszem, hogy a Riff Röffben annak idején játszottátok a „Man in the box”-ot az Alice In Chains-től valamint csak egyetlenegy régi dalt, a „Face of distress”-t. A régi nótákat miért nem erőltettétek a későbbiekben?
Jól esett az új nótákat nyomni.
Egyébként erről a koncertről írt beszámolom volt a legelső publikációm hazánk leghangosabb rock magazinjában...
Királyság!!!
Mikor és miért lett vége a Bedlamnak? Fájó szívvel vetettetek véget a zenekarnak? Véleményed szerint sikeresebb is lehetett volna a Bedlam itthon?
Más dolgok kezdtek minket érdekelni, megfáradtunk, nem akartuk a rajongóinkat átverni…
Mit csináltatok a zenekar feloszlása után? Azt tudom, hogy te egy ideig dolgoztál az MCD-ben a Nyugati téren...
Haha egy-két hétig!!
Mikor és milyen indíttatásból tértetek meg Cicóval? Mit jelentett ez számotokra? Megváltozott ezáltal az életetek?
Isten szeretetét megtapasztalni egy természetfeletti élmény és mindenki életét megváltoztatja, hisszük, hogy ez a válasz az élet minden problémájára.
Miért van az, hogy több metal zenész is megtér (pl. egykori Classica, Sing Sing zenészek vagy az amerikai Viking tagjai) és isten szolgálatába áll?
A zenészek általában lelki emberek, akik érzékenyek a lélek dolgaira, talán ezért….
A régi Bedlamot azért nem tagadjátok meg, igaz?
Dehogy is, én személy szerint büszke vagyok rá.
Előbb a Godlamot, majd a Nomad zenekart hoztátok össze, ezekről a formációkról mit kell tudnunk? Terveztek-e lemezt felvenni és megjelentetni?
-
Olyan tervetek nincs, hogy újra összehozzátok a klasszikus Bedlamot?
Meglátjuk…..
Ha valaki felajánlaná, hogy az első három demót megjelentetné CD-n, beleegyeznél? Mert azt el kell ismerni, hogy klasszikusokat alkottatok egykoron...
Bele.
Az Interneten van egy nagyon igényes, informatív Bedlam rajongói oldal, láttad már? Azt hiszem, ez is annak az alátámasztása, hogy legendák vagytok...
A legenda azért erős…
Tudsz-e valamit az egykori Bedlam tagokról, Lovász Béciről, Bojti Vilmosról, Lörincz Sanyiról valamint egykori menedzseretekről Ignéczi Péterről? Mit csinálnak manapság? Szakítottak a metal zenével?
Az túlzás, hogy tartom a kapcsolatot Velük, főleg azért is mert egyikőjük sem él Budapesten, de néha összefutunk, szerintem mind hallgatnak akár még metal zenét is.
Manapság mennyire vagy benne a hazai undergroundban? Szerinted mennyiben változott a hazai metal helyzet a 20 évvel ezelőtti állapotokhoz képest?
Nem igazán követen a metal szcénát, tudok egy-két dolgot, de csak felületesen. Most is vannak tehetségek, mint mindig, de ma már jóval több lehetőségük van a zenekaroknak. Mondjuk kb. 10-szer annyi csapat, van ma, mint a Bedlam idejében. Azért azt meg kell, hogy jegyezzem, hogy ennek ellenére nagyon kevés az egyedi próbálkozás itthon metal szinten.
Fodi, köszönöm szépen, hogy rendelkezésemre álltál, azt hiszem minden témát kimerítettünk. Amennyiben szeretnél még valamit hozzátenni az interjúhoz, kérlek mondd el nekünk az utolsó szó jogán...
Én köszönöm a lehetőséget….azt szeretném hozzátenni, hogy ne engedjétek, hogy a Rendszer és a materiális világ teljesen elaltasson és szolgájává tegye lelketeket. Van egy szerető Isten és Ő pontosan ismeri a szívetek és csak arra vár, hogy Hozzá forduljatok. Ha ez megtörténik egy globálisan nagyobb módon egy jobb világban élhetnénk. Ezt kívánom mindannyiunk Számára. Peace, Fodi
Onslaught Thrasher (2007) |