Látogatók
Indulás: 2006-12-20
 
Tátrai MSE 1.

Talán van, aki egyetért velem abban, hogy Tátrai Emese hazánk egyik legtermékenyebb fanzine-osa volt, jópár újságban közreműködött, saját lapot szerkesztett. Az 1990-es évek elejétől legalább egy évtizedig a legtöbb szabadidejét arra szánta, hogy metal-fanatikusként az underground-ot támogassa. Hogy MSE személy szerint „Metal legenda”-e, azt nem hinném (Haha!), de az biztos, hogy tevékenységével beírta magát a hazai metal underground történemébe.

 

Üdv Emese! Régen hallottam felőled, mi újság veled? Hogy telnek hétköznapjaid?

Üdvözöllek! Jelenleg nem tudok sok érdekes dologról beszámolni. A hétköznapok valóban hétköznapok... Néha angol fordításokat csinálok, olvasgatok, rejtvényt fejtek, jövök-megyek, filozofálgatok, ilyesmi...

 

Ahogy azt már előzőleg említettem, pályafutásodat szeretném összefoglalni eme beszélgetés keretén belül, remélem készen állsz egy kis időutazásra.

Biztonsági övek becsatolva, indulhat az időgép, haha!

 

Kezdjük a legelején, mikor és hogyan kerültél kapcsolatba a metal/rock zenével? Mennyi idős voltál akkoriban?

Kb. 11-12 éves koromban kezdődött a "metálosodásom", előtte csak hallottam rock/metal zenéket, de önszántamból nem hallgattam. Nem emléxem pontosan, de talán a rádióban/tévében sűrűn hallott Alice Cooper, Europe és hasonlók által gerjedtem rá a műfajra.

 

Mi fogott meg a zenében?

A dögössége, ereje, a szabadság-érzés, s ne feledkezzünk meg a hatásos szövegekről sem! Mivel akkor már jól tudtam angolul, nem maradt rejtve előttem az az oldal sem.

 

A hagyományos, tradicionális metallal kezdted a megismerkedést ezzel a zenével vagy egyből fejest ugrottál az undergroundba?

Szerintem senki sem válik rögtön underground rajongóvá "a semmiből", nálam is volt egy -végülis nem túl hosszú- folyamat.

 

Kik voltak kezdetben a fő kedvenceid, hatásaid? Mely albumok hatottak rád a legjobban?

A kezdet kezdetén én is végigjártam az Ossian, Pokolgép, Slayer, Kreator, Sodom, Napalm Death stb. utat. Az Ossian volt az első nagy kedvencem, szénné hallgattam a korai lemezeiket. Mellettük persze nyomattam az első Pokolgép albumokat is ócska kis magnómon, hehe. A külföldi lemezek közül nagy hatással voltak rám a következők : Kreator - Pleasure To Kill, Slayer - Reign In Blood és South Of Heaven, Death - Scream Bloody Gore, S.D.I. lemezek, Voivod - Killing Technology, Obituary - Slowly We Rot, Nuclear Assault - Handle With Care... Még rengeteget megemlíthetnék, mert abban az időben számos alapmű született.

 

Mániákusan gyűjtötted/gyűjtöd a hanghordozókat?

Igen, rengeteg kazit beszereztem, na meg keményen ment a cserélgetés, kölcsönkéregetés is. Viszont amelyik zene nem ragadott el, attól inkább megszabadultam egy kis "őrizgetés" után. Az évek során tonnányi zeneanyaggal gazdagodtam, aztán végeztem kisebb-nagyobb irtásokat, hogy azért inkább csak az arra érdemes cuccok maradjanak meg. Manapság már nem vagyok igazi gyűjtő, mert a dömping eléggé elvette a kedvemet s olyan istenigazából érdekes fogós mjúzikokat is jóval ritkábban hallok, hiába is áradoznak egyik-másik zenekarról.

 

Hogyan és mikor pattant ki a fejedből, hogy egy fanzine-ben közreműködjél? Régóta motoszkált már a fejedben, hogy fanzine-t szerkesszél?

Még a black/death metal underground levelezésem előtt folytattam egy kis "heavy metal underground" levelezgetést is pár favoritommal. Írtam pl. a Sámánnak, Classicának, Árkádoknak (milyen hülye név volt ez!) s baromira feldobott, hogy visszaírtak. Egyre inkább lázba hozott a nem túl ismert, de néha a nevesebbeket zeneileg überelő bandák felfedezése, s mivel tudtam angolul, elkezdtem külföld felé is variálni. Egyébként rohadtul szerettem olvasni a fanzine-eket! Egy nyíregyi kis kazetta- és pólóboltban szereztem be őket. Az EZL, Metal Attack és társaik voltak az elsők, melyek kikötöttek nálam. Aztán Panic, Metal Mirror stb., később meg Underground, Death Trap, Seaside... Legelső fanzine-beli szereplésem pár ős-Napalm Death szöveg fordítása volt, az 1992-es Underground 'zine-ben. Akkoriba kezdett igazán motoszkálni agyamban a fanzineszerkesztés kellemes gondolata.

 

A Stroke-ban kezdted pályafutásodat vagy volt már korábban önáló szárnypróbálgatásod is?

Mivel az Undergroundos kis szösszenet annyira nem volt jelentős, a Stroke-ot tekintem az első mérföldkőnek.

 

A Stroke volt hazánkban az első fanzine, amelyet hölgyek szerkesztettek, hogyan kerültél velük kapcsolatba? Hogyan sikerült áthidalni a Dunaújváros-Nyíregyháza távolságot?

A Thunder 'N' Grind fanzine szerkesztői dobtak meg a Stroke-os Horog Edit címével na meg a tényekkel, hogy "csupalány" 'zine van készülőben. Nekem több se kellett, azonnal írtam a csajoknak, akik tök pozitívan fogadták jelentkezésemet és szívesen bevettek a brigádba. Totál doppingolt a dolog, hogy alkothatok valami maradandót és érdekeset a zenei világban. A távolságot a posta segítségével hidaltuk át, jöttek-mentek a levelek, tele ötletekkel, cikkekkel, interjúkkal, véleményekkel.

 

Mely fanzine-ek hatására jött létre a Stroke és mikor? Mindenáron részt akartatok venni az undergroundban?

Nem tudom, hogy pontosan mely fanzine(-ek) hatására indult a Stroke, de a szerkesztőtársaim is sok 'zine-t ismertek, pl.: Transylvanian Damnation, Thunder 'N' Grind, Underground, Death Trap, Fester... Naná, hogy részt akartunk venni mi is az undergroundban, pláne hogy fanatikusok voltunk és miénk lehetett az "első magyar csajok által készített fanzine" titulus!

 

Külsős voltál a lapnál vagy szerkesztő?

Szerkesztő voltam és szerencsére majdnem mindig sikerült összehoznom a tervezett interjúimat. Teljes gőzzel vetettem magam a fanzine-es melóba, hajtott a fanatizmus.

 

Mely underground zenei stílust támogatta a Stroke?

A brutkóbb műfajokra tettük le a voksot: death, grind, doom, black, thrash, de néha becsúsztak egyéb stílusok is.

 

Sajnos egy példányom sincs belőle, így megkérdezem, hogy angolul vagy magyarul íródott a fanzine?

Magyarul kentük.

 

A lap neve kinek az ötlete volt és mire utalt?

A "stroke" szó jelentése "agyvérzés" és azt hiszem Edit ötlete volt. Az újságban szereplő műfajokhoz jól passzolt, haha.

 

Végig vehetnénk esetleg az egyes számokat tartalmilag és küllemileg egyaránt? Hogyan, mennyi idő alatt állt össze egy-egy lap tartalma, milyen gyakorisággal jelent meg, mekkora igény mutatkozott iránta, mennyit kerestetek vele stb.?

Jesszus, mennyi kérdés hirtelen! Haha! Mivel én két szám erejéig működtem közre a Stroke-nál, ezeket mutatom be: az első szám 1993-ban jött ki A/4-es méretben, számítógépes szerkesztéssel. Kezdésnek elsősorban a hazai underground felhozatalt mutattuk be, pl.: Intense Agonizing, Subject, Unfit Ass., Slow Fermenting, Extreme Deformity, Necrotomy, Eczema, Dissect stb., de bejátszottak külföldi interjúk is. Élőben készítettem intit a svéd Desultory gitárosával (ez mondjuk enyhén szólva kezdetlegesre sikeredett...) és a Cannibal Corpse-os Alex Websterrel, levélben pedig a Carcass-os Bill Steerrel és a Fleshcrawl-os Basti Herzoggal. Voltak kritikák, szövegfordítások (pl. Pungent Stench) s minden, ami egy fanzine-hez "kell". Nagy sikere volt az újságnak és a 2. szám talán még jobb lett! Több kritika, több külföldi interjú (Alastis, Carcass - Ken Owen, Krabathor, Sigillum Diaboli, Gore Beyond Necropsy, Mordor, Agathocles, Sadist...). A borítón egy zöld színnel fénymásolt rajz volt, Tari József (Aurea Aetas) műve. Ha jól emléxem, 1 éven belül összeállt 1-1 szám. Azon múlott, hogy milyen hamar jött válasz a kiküldött interjúkra. Sok arcot érdekelt a lap, sok fogyott belőle. Kérdezted, hogy mennyit kerestünk vele. Fanzine-eknél szerintem nem nagyon merül fel ilyesmi, hiszen amennyit költ egy-egy 'zine-szerkesztő az újságra, kb. annyi vagy kevesebb jön vissza. Tehát nem száguldoztunk Mercivel utána sem, haha.

 

Ti még írógéppel dolgoztatok vagy már számítógép segítségével történt a fanzine szerkesztése?

Már számítógéppel készült.

 

Hogyan terjesztettétek, promotáltátok a lapot?

A Metal Hammerben illetve fanzine-ekben megjelent a híre+a rendelési cím, valamint egy vagon szórólapot terjesztettünk szanaszét az országban. Az undergroundban a szórólap (volt) a legjobb reklám.

 

Minthogy hárman szerkesztettétek a fanzine-t, tartalmilag, az interjúkat illetően könnyen dűlőre jutottatok vagy heves viták előzték meg egy-egy interjú leközlését?

Visszaemlékezve, ’asszem egyik interjúval sem volt gáz, mind megjelent a 'zine-ben, amit készítettünk. Nagyon kirívó műfajú banda talán nem is szerepelt a lapban, de amúgy nyitottak is voltunk.

 

Mikor és miért hagytad ott a stábot?

A 2.szám után, 1994-ben léptem ki. Eléggé maximalista típus vagyok s ha már csinálok valamit, azt a legjobb tudásom szerint próbálom. Sajna a Stroke-nál nem mindig volt lehetőségem ellenőrizni az interjúim nyomtatott változatát s így maradtak benne gépelési hibák. Nem volt nagy tragédia, de mégis zavart. Egyébként tök jó volt készíteni a csajokkal a 'zine-t. Végül is egy idő után már enélkül is rám jött volna az önálló bizonyítási láz...

 

Elérkezettnek láttad az időt, hogy önálló lapot hozzál létre? Felvérteződtél annyi tudással, tapasztalattal, hogy egy önálló fanzine-t hozzál létre?

Igen, én totál meg voltam róla győződve, hogy minden úgy lesz jó, ahogy elterveztem. Ennek ellenére az 1. számmal mégse voltam elégedett a megjelenés után. A kivitelezés nem lett a legfrankóbb...

 

Ez lett a Stiff and cold. Ha nem tévedek, a fanzine nevét egy Gorguts nóta inspirálta, igaz?

Igen, egy Gorguts nóta is ezt a címet viseli, viszont az Autopsy "Dead" című számának rövid szövegében is szerepel a "Stiff and cold" kifejezés és ez is sokat nyomott a latba névválasztáskor. Na meg jól hangzott. Egyébként a halottakra vonatkozik, magyarul : "merev és hideg". Persze akadt, aki mást magyarázott bele.

 

A Stroke által képviselt irányvonalat folytatta a Stiff and Cold vagy egy teljesen önálló fanzine született?

Kicsit jobban meg szerettem volna válogatni a zenekarokat, illetve több nagy nevet is megszólaltatni. Eleinte alig voltak benne hazai bandák, annyira vonzott a külföldi levelezés. Na meg az volt a mániám, hogy csakis a legjobb magyar underground csapatokkal akartam interjút készíteni, a közepesek nem izgattak.

 

Amennyiben nem tévedek, ez volt az első, angolul íródott fanzine, igaz?

Ebben tévedsz, volt már előtte más angol nyelvű 'zine is, pl. a Transylvanian Damnation!

 

Milyen reakciók, visszajelzések érkeztek az első négy számra? Mekkora sikereket könyveltél el határainkon túl?

Az első magyar számnak vegyes fogadtatása volt, viszont a tartalmat (Vanessa Warwick - Headbangers' Ball, God Forsaken, Godsend, As Sahar stb. interjúk, szövegfordítások /Samael, Tiamat, Gorefest/, cikkek /Burzum, Mordor, Wild Rags Records.../) nagyjából jóra értékelték. A logót is én készítettem az elején, de a 2. számhoz már egy svájci pofa (Marco Gemmet - Darken Art) rajzolt egyet, ami így profi lett. Én is javítottam a kivitelezésen, ahogy tudtam. A 2. számtól kezdve már alig jött negatív kritika s ez kellemes érzéssel töltött el. Éreztem, hogy jó irányba haladok. Még külföldről is pozitív véleményekkel hajigáltak, a százszor profibb fanzine-eket alkotók is (pl. Descent Magazine). Örültem, hogy a magam kis írógépes keretein belül valami egyénit kreáltam.

 

Az első négy Stiff and Coldot hogyan foglalnád össze tipográfiailag, tartalmilag stb.? Egy-egy szám átlagosan hány oldalt tett ki?

Az első Stiff And Cold még A/4-es méretben jött ki, a tartalomról az előző válaszomban olvashattok. 24 oldalasra sikeredett s még nem voltam a helyzet magaslatán helykihasználásilag. A 2. számot már A/5-ös nagysággal készítettem s ezzel ki is alakult a végleges külső. Igyekeztem sokkal kevesebb "üresjáratot" hagyni az oldalakon és annál több olvasnivalót nyújtani. 36 oldalas lett az újság s a következő bandák töltötték ki: Esoteric (angol), Trom (svájci), Sentenced/Impaled Nazarene (finn), Darkness Enshroud/Black Funeral (amcsi), Sigh (japán), Sad Whisperings (holland), Divine Eve (amcsi) stb...+Tormentor cikk Zsobrák Jánostól, a banda exmenedzserétől, és Graveland szövegfordítások. 3.szám: 32 oldal, interjúk: Enslaved, Immortal, Theatre Of Tragedy, Forgotten Sunrise (észt), Poccolus (litván), Varathron (görög) stb...+Cemetary és Emperor fordítások+Immortal "poszter". Ezt a számot ultrapozitívan fogadták! 4.szám: 36 oldal, interjúk: Sear Bliss, Versano, Einherjer, Amon Amarth, Mithotyn, Sentenced, Faust (Emperor), Stephen O'Malley (Descent Magazine - USA), Mortiis, Macabre Operetta (görög), Forlorn (svéd) stb...+Emperor fordítások ismét. Az "In The Nightside Eclipse" albumuk annyira megigézett mind zeneileg, mind szövegileg, hogy mindenképpen tudatni akartam a magyar olvasókkal, hogy miről szólnak a fenséges szerzemények. 5.szám: 40 oldal, interjúk: Absu/Equitant, Desultory, Necromantia, Ragnarok (norvég), Penitent (norvég), Atrocity (német), Puissance (svéd), Antaeus (francia), Darklight (magyar), Neckropolis (magyar) stb...+Bathory és Burzum fordítások.

 

(Az interjú folytatása a "Tátrai MSE 2." menpontban található.)

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!