Az alábbi interjú Beloberk „Pipi” Istvánnal, a Sámán basszusgitárosával készült. Tervbe volt véve Wéber "Attus" Attila meginterjúvolása is a homályos foltoknál, de a jelenleg az OSSIAN kötelékében dolgozó muzsikus sajnos képtelen volt megválaszonli a kérdéseket.
Tisztelt Pisti! Ez az interjú nemcsak a CD megjelenésének apropójából készül, hanem adózunk a Sámán nagysága előtt is. Meglepődtél a felkérésen?
Igen! Hallom sok embertől hogy, király volt a Sámán, de azért meglep hogy tényleg ennyire bejött valakinek! Örülök neki!
Nem tudom láttad-e már az oldalt, ahol ez az interjú majd megjelenik, hogy tetszik a felhozatal?
Belenéztem! Hajrá!
Akkor kezdjük az elején. Kérlek, meséljél a Sámán megalakulásáról! Hogy nézett ki a klasszikus Sámán felállás? Hány évesek voltatok akkor?
Gyerekek voltunk! Nem igazán tudom hogy melyik felállás volt a klasszikus, szinte folyamatosan változott!
Mely zenekarok hatottak rátok? Milyen célból hoztátok létre a zenekart?
Az alapok! AC/DC, MOTÖRHEAD, MAIDEN, JUDAS. Akkor volt a nagy metál robbanás, az összes lóvénkat lemezekre költöttük! Mi is rögtön rock-sztárok akartunk lenni!
A Sámán megalakulása előtt ismertétek egymást? Volt-e esetleg egyéb zenekarotok vagy mindannyiótok számára a Sámán volt az első?
Gyerekkori barátok vagyunk, egy lakótelepen nőttünk fel. Zenehallgatókból zenélők lettünk!
Hogyan zajlottak a próbák? Milyen rendszerességgel próbáltatok?
A próbák leginkább nálunk zajlottak, jókat dumálgattunk de ha valahol nem voltak otthon a szülők, akkor rögtön odamentünk! Olyan volt ez nekünk, mint ma a csetelés, csak mi tényleg állandóan együtt voltunk, ha meg már úgy is együtt voltunk gitározgattunk!
Hogyan születtek a Sámán szerzemények? Kik írták a dalokat, a szövegeket?
Mindenki, aki éppen gitározott, szövegek meg csak a Molics óta vannak!
Annak idején hány demót rögzítettetek? Beszélnél a felvételekről részletesen? Gondolok itt a dalokra, a felvételekre, a hangzásra, borítóra, fogadtatásra stb.!
Sokat csináltunk, az elsőt biztosan a Dorozsmainál... A többiről az Attus többet tud, mert a Lajcsi meg én védtük a hazát! A fogadtatás jó volt, a Nemes Attila szintén házbeli barátunk több százat másolt és postázott szét belőle! Tönkre is ment a magnója!
Rendelkeztetek-e már stúdiós tapasztalatokkal a demófelvételek előtt?
Nem, csak utána!
Nekem van egy ’87-es, hatszámos felvételem és azt kell, hogy mondjam, jól szól, legalábbis magyar körülmények között. Milyen technikák, felszerelés, szakemberek álltak rendelkezésetekre a felvételekhez annak idején?
Na ez biztosan az Attus kérdése!
Hozzá kell tennem, soha senkinek sem adtam kölcsön…
Engem érdekelne, ha át tudod rakni CD-re, akkor küldhetnél egyet!
Az is feltűnő, hogy nagyon értettetek hangszereitekhez, úgymond ot voltatok a szeren. Pontosan, arányosan, súlyosan szóltak az egyes részek, nem volt mellényúlás, hiba, csak zsigerből elővezetett metal.
Köszi! Mivel csak az a pár számunk volt, volt idő megtanulni!
Véleményem szerint a „Sámán”, az „Új hold kel” és a „Hódító küzdelem” igazi metal himnuszok, a legjobb Sámán dalok, noha a többi miatt sem kell/kellett szégyenkeznetek.
Nem is szégyenkezünk! Azok jó nóták!
Szerepeltetek a Robbanásveszély válogatás első részén, mégpedig két dallal. Emlékszel még arra, kinek az ötlete volt a korong és hogyan kaptatok felkérést a lemezen való szereplésre? Mely csapatok voltak még a válogatáson?
Attus az illetékes!
Ez volt a legelső magyar metal válogatás album, igaz? Milyen feltételeknek kellett megfelelniük a válogatáson szereplő együtteseknek? Sokat segített a Sámán népszerűsítésében a Robbanásveszély?
Biztos, hogy valamennyit segített, akkor mindent meghallgatott mindenki, mert még nem volt ilyen dömping.
A Robbanásveszély lemezt a miskolci Sztár Produkció jelentette meg, esetleges lemezszerződést nem ajánlottak fel?
Nem tudom.
Noha mindkét Robbanásveszély klasszikusnak számít, azért azt be kell vallani, hogy az első részen ti voltatok a legjobbak, mégpedig toronymagasan, ezt hogy látod?
Gondolom az Attusék örülnek, hogy így gondolod!
Ami a válogatáson megjelent dalokat illeti, az a ti döntésetek volt vagy a Sztár határozta meg, hogy melyik dalok kerülhetnek fel a korongra?
Passz!
Kaptatok-e valamennyi pénzt az eladott példányszámok után? Neked megvan az eredeti Robbanásveszély I. válogatás?
Nekem semmilyen Sámán anyagom nincs, még a CD sincs meg! Régen kölcsönadtam valakinek!
Véleményed szerint a Sztár támogatta a hazai heavy metal színteret?
Pénzzel biztos nem!
A Robbanásveszély második részén miért nem szerepeltetek?
Nem tudom, de én sem tenném fel kétszer ugyan azt a zenekart!
Volt egy halom nótátok, de sajnos lemezig nem jutottatok el. Miért nem? Nem volt protekciótok a lemeztársaságoknál? Túl kemény volt nekik a zenétek?
Valószínűleg mindkettő.
Ami az akkori viszonyokat illeti, egyedül az MHV létezett, ők nem láttak bennetek fantáziát? Nem hittek esetleg abban, hogy a Sámán Pokolgép szintű sikereket érhet el?
A Pokolgép tagsága állandó volt, a Sámáné folyton változott!
Az első hazai heavy metal korong a „Totális metal” volt és a múltkori keszthelyi koncert alkalmával Kukovecz Gábor említette nekem, hogy annak idején a lemezből 100.000 példány ment el. Egy esetleges Sámán albumból el tudtatok volna adni akkoriban 100.000 példányt?
Lehet, a siker tehetségből és szerencséből áll, nekik volt mind a kettő!
Volt-e lehetőségetek videoklippet forgatni? Vettetek-e fel egyáltalán klippet?
Volt egy tv-felvétel már a Fekete Zsoltos korszakban.
Milyenek voltak a régi Sámán koncertek? Milyen gyakran koncerteztetek? Hogyan emlékszel a régi közel 18-20 évvel ezelőtti fesztiválokra? Sok rockrajongó látogatta ezeket a rendezvényeket?
3-4 zenekar összeállt, és mindig sokan voltak!
A minap olvastam a klasszikus Metallica Hungaricaban, hogy azokban az időkben egy-egy fesztiválon - pl. 666, miskolci HM fesztivál az Akropolisz moziban stb.- elég színes volt a felhozatal, azaz heavy, power vagy hard rock bandák ugyanúgy felléptek, mint thrash vagy black metal csapatok. Te hogyan emlékszel a korai Sámán koncertekre? Gyakran léptetek fel? Gyakran adtatok bulikat?
Amikor csak lehetett, hívtak is meg szerveztünk is, leginkább a Molics.
Azokon a bulikon te játszottál még vagy már Molnár „Dickinson” Imre? Mennyire sínylette meg a zenekar, hogy behívtak katonának?
A miskolci bulin már az Imi! Nem sínylette meg, töretlenül ment tovább a zenekar.
Annak idején jól megfértek a kategóriák egymás mellett vagy élesen elkülönültek egymástól úgy, ahogy manapság?
Akkor alakultak a ketegóriák!!
Ami téged illet, a régi Sámánt mely „katgóriába gyömöszölnéd be”? Thrash, speed, power, heavy metal? Netán egy egyedi színfoltot képviseltetek a hazai színtéren?
Volt abban minden!! Talán thrash nem nagyon!
Ha már a Metallica Hungaricat említettem, elég sokszor szerepeltetek a lapban, komoly támogatást kaptatok tőlük. Akkoriban a Metallica Hungarican kívül nem is létezett más, magyar nyelvű metal lap idehaza, igaz?
Ja, meg zenekar sem volt annyi, így többször is benne voltunk!
Anélkül, hogy nyalnék nekik, azon a véleményen vagyok, hogy, ha annak idején nem lett volna Metallica Hungarica, talán magyar metal színtér sem lenne. Te erről, hogy vélekedsz?
Dehogynem! Az újság arról ír, ami történik, ha arról írna, ami nem történik akkor regénynek hívnák!
Azért azt be kell vallani, hogy a legtöbb támogatást és publicitást a Pokolgép és az Ossian kapták anno. Szerinted csak bennük rejlett az áttörés lehetősége?
Nem, a Sámánban is megvolt, de túl sok volt a dudás a csárdában!
Egy ideig Molnár „Dickinson” Imre (ma Irigy Hónaljmirigy) is játszott nálatok, aki helyetted lépett be, mivel téged behívtak katonának. Akkoriban nem lehetett kijátszani, megúszni a sorkatonai szolgálatot?
De, öngyilkossággal igen, de az nem az én világom!
Az akkori interjúkból az derül ki számomra, hogy a magyar metal csapatok folyamatos munkáját a sereg akadályozta meg, hiszen a tagokat egymás után hívták be katonának, te ezt, hogy látod?
Kb. ugyanígy.
Amennyire én tudom a demókon nem játszott, igaz?
Az Imi? De igen!
Amúgy Dicky csak helyettesítőnek ugrott be vagy állandó tagnak? Leszerelésed után csatlakoztál újra a zenekarhoz?
Igen, és ez újabb változást jelentett! Ez volt a Sámán keresztje: az állandó tagcserék!
A Sámánt power metal zenekarként definiálták annak idején. Minthogy a ’80-as évek közepén/végén hazánkba is begyűrűzött a thrash hullám, a thrasherek szerették a zenekart? Hol volt a Sámán helye az akkori mezőnyben?
Ne tudom! Jó zenekar volt, de legalább kétévente teljesen átalakult.
Véleményem szerint akkoriban a Classica „őrölt veletek egy malomban”, azaz mind zeneileg, mind szövegileg hasonlóságokat vélek felfedezni a Classica és a Sámán között, csak ti billentyűk nélkül, szigorúbban nyomtátok. Te hogy látod ezt a megállapításomat?
Ez tény, nem lehet máshogy látni.
Mikor és miért oszlott fel a Sámán? Elegetek lett abból, hogy nem jutottatok egyről a kettőre? Csalódottak voltatok, hogy nem tudtatok lemezt megjelentetni?
A Sámán folyamatosan feloszlott és újjá alakult!
Mihez kezdtetek a zenekar feloszlása után? Milyen csapatokban vettetek részt? Azt tudom, hogy Molics Zsolt énekes részt vett a Moby Dickben, a Classicában és a Senecában, te a Dance-ben és a Tiranában, de mihez kezdtek a többiek?
Kikre gondolsz? Mindenki zenél. Az Ángyán Mammutozik és hegedül, a Dickinson Mirigyezik, a Fejes Zoli a HIT gyülekezetben, a Nagy Laci Kormoránozik, Az Ambrus Zoli szintén Mirigyezik, az Attus Ossiánkodik, a Fekete Vikidál/Homonyikozik, a Lajcsi meg a Zsolti velem játszik a Kalapácsban, a Tüdő meg a Zsolti szintén velem az EGO-ban.
1991-ben volt egy újjáalakulási próbálkozásotok, melyről meggyőződésem, hogy nem sokan tudtak, igaz elsősorban külföldön játszottatok. Akkor miért nem rögzítettetek semmit?
Melyik újjáalakulásra gondolsz? Ha arra, amiben a Fejes is benne volt akkor azzal vettünk fel pár számot Ausztriában, méghozzá jókat!
Kik alkották az akkori Sámán tagságot?
Molics, Sárközi, Fejes, 2 db Beloberk. Sokat játszottunk az osztrákoknál, volt ott egy haver/szervező.
A külföldi rajongók hogy fogadták a Sámánt? Erről a korszakról mit tudsz elmesélni, amit nem tudunk?
Meglepően jól, ha olyan helyre sikerült bejutni ahol még közönség is volt! Sokat előzenekaroztunk jó bandák előtt, így sokan láttak.
Szerepeltél a Dance ’93-as „Ördög vagy angyal” lemezén, melyet a „Love Commando”-hoz képest egy megváltozott felállás vett fel –Révi József gitáros volt az egyetlen őstag-, hogyan kerültél képbe? Miért telt el közel négy év a két Dance album megjelenése között?
Épp feloszlott a Sámán és elhívott, a többit a Révi Józsitól kérdezd.
Annak idején tetszett neked a „Love Commando”? Szerintem a hazai metal színtér egyik legnagyobb klasszikusa, megvan bakeliten…
Jó lemez!
Mi a különbség és hasonlóság a két Dance korong között?
Mindkettő a Révi!
Bevallom őszintén, hogy a Sámán CD kiadása egy briliáns ötlet volt, mellyel nagyon sok velem egy korú rajongót tettetek boldoggá. Mikor, hogyan fogant meg a fejetekben a CD megjelenése?
A Molics találta ki, feljátszottuk, de a neheze az Attus nyakába szakadt!
Kapásból a Hammer Recordsot kerestétek meg a kiadás kapcsán? Gondolom nem kellett nekik könyörögni a megjelentetés végett ha-ha!
Nem tudom, a Molics intézte!
Olyan gondolatotok sosem volt, hogy összehozzátok a Sámánt az eredeti, klasszikus felállással?
Az melyik is?
A lemezt a Molics Zsolt, Beloberk István, Hornyák Balázs, Sárközi Lajos, Wéber Attila legénység vette fel valamint Ángyán Tamás is szólózott néhányat. Miért nem vett részt a felvételekben az egykori dobos Beloberk Zsolt illetve Molnár Imre?
Nem tudom, pedig jó lett volna, úgy lett volna teljes!
Ángyán Tamással tartod még a kapcsolatot? Küldtél neki a kész korongból?
Persze néha összejárunk, segített a EGO demo felvételeinél is. A Sámánból kapott Ő is, hiszen játszott rajta!
Hol és milyen módszerekkel dolgoztatok? Könnyen ment a stúdiózás? Milyen érzések kavarogtak bennetek a stúdiózás alatt?
A Jaja Harinál vettük fel, leginkább az foglalkoztatott, hogy kurvára nem emlékeztem a nótákra! Az egyik nótát az Attus bőgőzte fel, mert már egyáltalán nem tudtam, hogy van!
Olyan ötlet nem fordult meg a fejetekben, hogy esetleg egy vagy két vadonatúj dalt írjatok és rögzítsetek? Az lett volna az igazi csemege…
Mindenkinek van zenekara, így oda írja a nótákat.
A borítón szereplő logo megegyezik a zenekar régi logojával? Ki tervezte és alkotta meg annak idején a Sámán logot?
A feliratot én csináltam, kellet valami plakátra gyorsan valami jó logó. Az is futott felállástól függetlenül. Jól sikerült.
A korong CD-n és kazettán is megjelent. Egyéb merchandise-t (DVD, poló, bögre stb.) nem terveztek Sámán név alatt kihozni?
Minek? Ez egy nem létező zenekar!
Szerinted, ha ezek a dalok napvilágot láthattak volna ’87/’88 környékén, hogyan alakult volna a Sámán pályafutása?
Biztos hogy jobban, a Sámánban mindegyik felállásában volt több olyan ember, aki tudott jó nótákat írni.
Lesz-e a jövőben Sámán honlap? Fontosnak tartod, hogy egy zenekar rendelkezzen honlappal?
Egy működőnél mindenképpen, a Sámánnál nem annyira.
Lesznek-e Sámán koncertek, netán turné? Hosszabb távra terveztek vagy csak egyszeri fellángolásról van szó? Ha rajtad múlna, újra életre hívnád a Sámánt az eredeti tagsággal?
Volt szó pár buliról, de mivel mindenki zenél ezt nem lehetett összeegyeztetni, ezért szerintem nem is nagyon várható hogy lesz folytatás, de ha igen én benne vagyok.
Szerinted a mai rock-rajongóknak mit mond, mond-e valamit a Sámán neve?
Sokaknak igen, és azok általában jó szájízzel beszélnek róla! Nekem ennyi elég!
Minthogy a ’80-as évek közepe óta részt veszel a metal szakmában, kérlek mondd el nekünk, hogy szerinted hogyan, mennyit fejlődött/változott a hazai és a nemzetközi metal színtér? Mi a véleményed a mai metal színtérről a ’80-as évekhez viszonyítva? Milyen zenéket hallgatsz manapság?
Ma is mindent meghallgatok úgy, mint régen, iszonyatos dömping van, ami jó mert kedvére válogathat az ember, de mióta kitalálták a Marketing szót már nem mindig a jó zene kerül előtérbe és ez szar. Az biztos, hogy én azért nem rakok félre egy CD-t, mert a fazonnak szar a haja, vagy mert nincs rajta egy szegecs sem. Minden meg kell kóstolni, mert csak akkor döntheti el az ember, hogy ízlik-e!
Pipi, köszi az interjút, kérlek oszd meg velünk utolsó gondolataidat.
Hajrá! Ja, és hallgassatok Kalapácsot és EGO-t!
Pszihopata (2006-2007.) |