Az alábbi interjú a csapat eredeti énekesével, Balogh Lászlóval készült.
Tisztelt Cica! Köszönöm szépen, hogy elvállaltad az interjú felkérést. A Lady Macbeth hazánk egyik legkiválóbb zenekara volt, de úgy vélem a mai rajongók mit sem tudnak a csapatról. Szeretném, hogy a lehetőségekhez képest felvázolnád a banda karrierjét, noha csak a korai időkben voltál a zenekar tagja.
Hello, szia mindenkinek! Nehéz lenne felvázolni a Lady Macbeth karrierjét, de a kérdésekre adott válaszokban megtaláljátok a lényeget arról az időről, amikor még tagja voltam a zenekarnak.
A zenekar és a múlt esetében „csak a szépre emlékszem” érzésed van vagy maradt benned esetleg tüske valami miatt?
Semmilyen tüske nem maradt bennem, szerencsére csak a szépre emlékszem.
Szeretsz nosztalgiázni, visszaemlékezni a múltra?
Erre a korszakra szívesen gondolok vissza, mivel akkor alakult ki bennünk az a zenei irányzat, amit szerintem a mai napig is űzünk.
Mikor, mely zenekarok hatására alakult a Lady Macbeth? Hány évesek voltatok akkoriban? A legelső metal zenekarok között voltatok, akik Magyarországon létrejöttek, igaz?
A zenekar alakulása kb. 1985-86 évekre tehető, ekkor 18-19 évesek voltunk. Jó az volt, hogy mindenki hozta a saját stílusát, értem ez alatt, a komoly zenét, King Diamondot, Rainbowt stb. Tudomásom szerint nem mi voltunk az első metal zenekarok egyike.
Egyetértesz azzal, hogy a ’80-as évek közepén egyfajta metal pezsgés indult meg idehaza?
Természetesen egyet értek azzal, hogy a ’80-as évek közepén ez a zenei irányzat egyre nagyobb tért hódított magának.
Ami téged illet, az Időgép honlapján azt olvastam, hogy David Coverdale a példaképed, ez azt jelenti, hogy vonzódsz a blues zenéhez is? Otthonosan mozogsz ebben a stílusban?
A bluesnak vannak részei, ami érdekel, de nem az én világom. A Whitesnake meghatározó zenekar az életemben, de emellett még főleg Ronnie James Dio munkássága, énekhangja, előadásmódja, ami bennem van.
A zenekar neve nem volt hétköznapi, sőt figyelem felkeltő hatása volt. Volt valamilyen koncepció a zenekar neve illetve az általatok játszott muzsika mögött? Ki vetette fel a Lady Macbeth nevet? Netán szeretitek Shakespeare művészetét?
A zenekar már javában működött, de még nem volt nevünk, egy húzós kocsmás éjszakán találtam ki ezt a nevet. A többiek, ha nem is egyből, de beleegyeztek. Shakespeare Lady Macbeth művéből született egy-két dalunk, mint a Skócia lánya vagy a Bűnös vagy.
Pályafutásotok elején voltak-e tagcseréitek, ahogy az kezdő zenekaroknál lenni szokott? Nehéz volt megtalálni a csapathoz a megfelelő, elkötelezett arcokat?
A kezdeti korszakban nem voltak tagcserék, nagyon jól tudtunk együtt működni. Később Zombori Sándor és én távoztunk csak.
A zenekart komolyan vettétek vagy csak hobbyként tekintettetek rá? Komoly terveket, elképzeléseket szövögettetek a zenekart illetően?
Személy szerint én komolyan vettem, később ezért is távoztam a zenekarból.
Milyen gyakran próbáltatok?
Heti 2-3 próbánk volt.
Hogyan születtek a korai Lady Macbeth dalok? Ki szerezte a zenét illetve ki írta a szövegeket? Milyen témák inspirálták a szövegeket?
A szövegek java részét én írtam illetve Lakai Zoli és Nagy „Gomba” István. Zenei részt Lakai, Láris „Csiga” László és Gomba hozta. Saját szövegeim a Lady Macbeth körül forogtak.
Melyek voltak a legelső Lady Macbeth dalok?
Bűnös vagy és a Gonosz szívében nóták voltak az elsők.
1989-ben jelent meg a „Garázs” című válogatás első része, melyen a „Hetedik jel” című dallal szerepeltetek. Emlékszel még arra, mely zenekarok voltak a válogatáson? Szerintem egy nagyon jó korong volt.
Ha jól emlékszem a Moby Dick talán rajta volt a válogatáson, de passz. Ami biztos, hogy mandulagyulladással énekeltem fel a „Hetedik jel”-et.
Mennyit segített a válogatás a Lady Macbeth nevének népszerűsítésében? Milyen reakciókat kaptatok a dalra?
A válogatás megjelenése után nem sokkal távoztam a zenekarból, ezért igazán nem tudom, hogy milyen volt a hatása.
Magát a dalt, hogy jellemeznéd? Szerintem egy húzós, durva dalt készítettetek, a lemez egyik legjobb felvétele.
A „7. jel” lendületes, dinamikus már a thrash metal határát súroló nóta.
Akkoriban hány nótátok volt? Miért a “Hetedik jel”-re esett a választásotok, hogy megjelenjen a válogatáson?
Kb. 15 nótánk volt kész, valószínűleg ez volt a legújabb szerzemény, illetve jelentkezni kezdtek a King Diamondos beütések (Csigánál).
Rögzítettetek annak idején demót, demókat is?
Vannak felvételek, de javarészt csak próbákon saját magunknak felvett anyagról lehet beszélni.
Terjesztettétek őket? Amennyiben igen, mennyi ment el belőlük?
A terjesztés abból állt, hogy baráti szinten másoltuk és adtuk oda azoknak, akik kérték.
A Garázs válogatás ötlete és megvalósítása Nagy Feró nevéhez fűződik, aki annak idején a magyar underground lelkes támogatója volt. Ezenkívül a Petőfin vezette a Garázs című műsort is. Emlékszel még arra az adásra?
Persze hogy emlékszem. Yeahhhhhh!
Mennyit koncerteztetek akkoriban? Milyenek voltak a fellépéseitek?
Havi szinten 8 bulit adtuk. A hangulatuk nagyon jó volt, számomra talán a Storm Wich előtti fellépésünk volt a legemlékezetesebb.
Véleményed szerint, mekkora támogatást kaptatok akkoriban a hazai rocksajtótól? Még ’89 környékéről emlékszem egy Metal Hammeres koncertbeszámolóra…
Különböző rock újságokban cikkeztek rólunk. Ami azért abban az időben nagy szó volt.
Az akkoriban goma módra szaporodó fanzine-ek foglalkoztak veletek? Gyakran adtatok interjúkat?
Volt rá példa, Szolnokon a helyi rádióban adtunk interjút, később volt is belőle egy kis balhé….
Emlékszem, hogy akkoriban a levelezéseteket Bartha Judit végezte, egyfajta rajongói klubot hozott létre? Mennyi levelet kaptatok a rajongóktól?
Erre most konkrétan már nem emlékszem. Rég volt.
Véleményed szerint a Lady Macbeth egyfajta kultikus, underground hírnevet vívott ki magának akkoriban? Tudtak rólatok a rajongók? Esetleg, népszerűek voltatok?
Elég nagy ismeretséget vívtunk ki magunknak. Visszajelzések is elég jók voltak. Abban az időben elég nagy versengés folyt zenekarok között. ( Dance, Moby Dick, Exit, stb.)
Minthogy a ’80-as évek közepén, végén hazánkba is begyűrűzött a thrash metal és számtalan király thrash banda bukkant fel, a Lady Machbethet hova helyeznéd az akkori környezetben?
A Lady Macbeth dallamosabb rock zenét játszott. Voltak számok, amiben kisebb thrash metal beütés is volt. Nehéz beazonosítani a műfajt, mindenki hozta a saját világát, stílusát és ez lett belőle.
Mikor és miért kerültél ki a zenekarból? Személyi vagy zenei ellentétek húzódtak meg a válás mögött? Rosszul esett, hogy nem te énekelhettél a bemutatkozó korongon?
Körülbelül 1989 táján jöttem el a zenekarból. Az oka a sok hitegetés és a holtvágányra futott dolgok miatt, de hozzáteszem, hogy nem a zenekari tagokkal volt problémám. Nem akarok senkinek hazudni, természetesen rosszul esett, hogy nem én énekelhettem fel az albumot, de már nem voltam a zenekar tagja, ez van.
A Lady Macbeth fellépett az 1990-es Ki Mit Tudon, melyen már Matos Zoltán volt az énekes, erre hogyan emlékszel vissza?
Volt szerencsém látni a produkciót. Nagyon nehéz lenne erre a kérdésre őszintén válaszolni.
Jó választás volt szerinted, hogy a helyedre Matos Zolit vették be a zenekarba?
Ezt döntse el a kedves közönség.
A lemezre Zoli újra énekelte a „Hetedik jel”-t, hallottad esetleg azt a verziót?
Igen, hallottam.
Ha már szóba hoztam a lemezt, amely 1991-ben látott napvilágot, tetszik, tetszett neked az anyag? A „Hetedik jel”-en kívül vannak a lemezen olyan nóták, melyek még veled íródtak?
Zeneileg nagyon jó kis album. A dalok legtöbbje még velem íródtak, kivéve a „Trója” illetve a „Csak álmodtam” című számok, ezek később születtek.
Minthogy Szolnokról jöttetek, milyen volt akkoriban a metal élet Szolnokon? Mely csaptok működtek akkoriban a városban és milyen viszonyt ápoltatok egymással?
Akkortájt Szolnokon nagyon fellendült a „metal élet” (nem úgy, mint most). Pár zenekar: EXIT, MRG, ROCKERS, BESTIA. A kapcsolatunk a zenekarokkal, hát ez érdekes. Igazán olyan volt, mint az időjárás, hol így hol úgy. Végül is CSAK versengtünk egymással.
Szerinted Budapest centrikus volt a hazai metal színtér vagy vidéken is erős bázisa volt a metalnak?
Tulajdonképpen soha nem értettem azt, hogy miért kell mindent Budapesthez kötni, de az tény, hogy több lehetőség volt Pesten a médiába való bejutáshoz. (most is így van, sajnos) Pedig nézzük meg milyen jó kis vidéki bandák voltak,vannak….
A Lady Macbethből történt távozásod után eltűntél, beszélnél nekünk részletesen arról, mi történt veled, miután eljöttél a zenekarból?
12 év bolyongás a tánczene világában, majd 2006 februárjában úgy érzem megtaláltam azt, ami valójában vagyok az Időgép Hard Rock zenekarban.
Manapság az Idpgép zenekarban énekelsz, erről a csapatról illetve kiadványairól, zenéjéről mit kell tudni?
A csapat 5 éves. Három évig volt a Tunyogi Rock Band. 2006 februárjában kerestek fel, majd a márciusban megjelenő „Szemben a Széllel” című albumon már én énekeltem. Ez az anyag igazán hard rockos lett, ami manapság ritkaságszámban megy. A zenekarnak ez már a második albuma, az első „Újjászületés” címen jelent meg.
A zenekar többi tagja az Időgép előtt milyen formációkban játszott korábban?
Az Időgép tagjai több zenekari formációban játszottak. Volt, aki külföldön hajón is megfordult. Nehéz lenne felsorolni ki hol volt. Egy biztos, hogy a Hard Rockban közös nyelvet beszélünk.
Buliból vagy a zene iránti elkötelezettségből hoztátok létre az Időgépet?
A zenekar mostani formációja (mivel nem voltam alapító tag) a zene iránti elkötelezettségből, és a zene szeretete miatt teszi a dolgát. Valamilyen szinten ez az életünk.
Egykori Lady Macbethes kollégáiddal tartod még a kapcsolatot, jóban vagy velük? Manapság is Szolnokon élsz?
Sajnos ritkán szoktunk találkozni, de olyankor jókat szoktunk elmélkedni. (lökd ide a sört) Mindig Szolnokon élek, habár sokat vagyok Kecskeméten.(Időgép zenekar Kecskeméti)
Olyan ötlet még nem merült fel, hogy a veled felvett Lady Macbeth számokat kiadjad CD-n vagy esetleg kiadót keressél az anyag megjelentetéséhez? Nem újra felvéve, hanem az eredeti nótákat kiadni? Az lenne a csemege!
Jó ötletnek tartom! Ha egyszer mindenki beleegyezne és lenne olyan, aki kiadja, én biztos nem mondanék nemet. Szerintem egy nagyon jó dolgot hoztunk létre anno.
Cica, köszönöm szépen, hogy rendelkezésemre álltál minden jót és további sok sikert kívánok neked. A zárszó téged illet meg…
Nagyon köszönöm a felkérést. Őszintén szólva meglepődtem, hogy valakik még emlékeznek arra a korszakra is. Jól esett, hogy engem kértetek fel erre a riportra. Ha valaki szeretne igazán jó kis hard rockos bulit hallani, az jöjjön el egy Időgép koncertre, garancia én vagyok. Ui.: Here I go again…..
Heavy Metal Maniac (2007.) |