(A "Beyond 1." menüpontban található interjú folytatása)
Milyen fanzine-ek ténykedtek akkoriban itthon? Gyakran kaptatok interjú felkéréseket? Mennyire voltatok ismertek? Emlékszel még olyan lapokra, mint a Feszültség, a Metal Mirror, a Panic vagy a Brutal Metal?
Nem sok fanzine érdeklődött irántunk. Emlékem szerint a Metal Mirrorban voltunk, de lehet, hogy csak azért emlékszem csakis erre, mert ők adtak egy példányt a lapjukból, amiben mi is benne voltunk.
Mennyi interjút adtatok akkoriban? Én csak egy nyúlfarknyi Metallica Hungaricas és egy egy oldalas Metal Hammer interjúra emlékszem.
Hát nem hinném, hogy egy mai megasztár jelölttel felvehetnénk a versenyt interjú téren, mégis úgy érzem, azok az interjúk, miket adtunk, mindig jó hangulatban teltek, és soha nem kellett előre megírt mondatokat mondanunk. Soha nem számoltam az interjúk számát. Szerintem nem túl sok volt belőlük.
Szerintetek miben rejlik a fanzine-ek jelentősége? Milyen szerepet játszanak az undergroundban? Hogyan támogatják, hogy tudják támogatni a fanzine-ek egy banda pályafutását?
Sajnos nincs nagy tapasztalatom, mert nálunk Gyöngyösön egy sincs (vagy csak nem tudok róla, mert annyira underground), de azt hiszem, hogy a nem széles körben elterjedt zenéknek (akiket nem ad le a VIVA) csakis ez lehet a fóruma. Régen nem tulajdonítottam nagy jelentőséget nekik, de valószínüleg azért, mert ők sem érdeklődtek a Beyond iránt. Ma úgy érzem, hogy a fanzine-ekben kell keresnem a régi bukásunk megoldását. Egy fanzine ugyanis igaz példányszám terén kevés, fénykép minőség terén talán kevés, mégis azokhoz az emberekhez jut el pontosan, akik egy underground jelzővel sújtott zenét szeretnek és akik ha megveszik a lapot, biztos, hogy azért teszik ezt, mert ők ezt szeretik. Ők egyedül a mi vevőink is vázzéé... Erre kell rájönnöm a nagy pihenőidő után. Ma már úgy érzem, azok akik fanzine készítésre adják a fejüket, ugyanolyanok mint én. Nem érdekli őket a siker, a pénz. Azért csinálják, mert valami hajtja őket és enélkül nem tudnak élni. Le a kalappal minden fanzine előtt és keresni fogom őket annak érdekében, hogy megtaláljanak minket.
Annak idején a Metallica Hungarica elég jól nyomta a bandát, nem? Sokat segített nektek az újságban, azaz a Metallica Hungaricakban megjelent pozitív hangvételű koncert- és demokritikák?
Nagyon. Talán érthetően, túlzttan is kötődtünk hozzájuk, így meg sem ismerhettünk más újságokat. Ha lehangoló kritikát kaptunk, összetörtünk. Nem szabad egy újság bűvöletében élni. Azért ma is szeretjük őket, és soha nem felejtjük el, amikor odajöttek hozzánk, hogy adjunk interjút nekik. Ilyen gondolataink voltak: "Mivan? Interjú? Velünk? Miért?" Mi akkoriban nem tudtuk, hogy jó zenét játtszunk. Nagyon emlékezetes volt a Metallica Hungaricás időszak.
Minek köszönhette a thrash a ’80-as években a népszerűségét? Miért tudott nagy tömegeket megmozgatni? Hogyan deffiniálátok a thrash lényegét, fogalmát?
A thrash maga a dinamizmus. A dob megállíthatatlanul hadar, néha apróbb leállásokkal, kiállásokkal. A gitár meg balalajka stílusban pörög iszonyatos torzítással. Az ének érthető, de nagyon durva. Ez a thrash. A death-től talán az ének brutalitása különbözteti meg. Az ősi időkben a thrash betört. Valószínüleg a lemezboltosok figyeltek fel a kinti sikerekre és ilyen zenéket hoztak be. Nem volt túl nagy választék. Külföldi újságokból néztük az együtteseket és kinézet alapján rendeltük a lemezeket, amire heteket kellett várni. Nem tolták a képünkbe a slágerzenéket úgy, hogy a csapból is csak azokat lehet hallani. Ez a tábor utálta az ilyen zenét. Mi mást akartunk hallgatni, mint amit a zenebutik, vagy az egymillió fontos hangjegy kínált (akkori zeneműsorok).
Mely thrash irányzatot szerettétek? A nyersebb, vadabb germán vonalat, a technikás, kicsit dallamos Bay Area thrasht, vagy a komplexebb, agyasabb, Mekong Delta, Despair, Artillery fémjelezte techno thrasht? Azt hallottam sokaktól, hogy a „Hell awaits” korabeli Slayer voltatok, csak magyar kiadásban.
Slayer mindenképpen. Imádtuk azonban a Destruction első és második albumát is. Persze mást is, de ez a vonal futott. Minket akkoriban a Slayer inspirált legfőképpen. Engem például Tom Arayának a hamisítatlan amerikai kiejtése hozott lázba és az, hogy olyan gyorsan mondta ki a szavakat, hogy huszonötször is át kellett gyakorolnom, amíg nekem is sikerült vele együtt elénekelnem. Egy kétsoros mondat kiejtése pl. Arayának 1/2 másodperc alatt simán összejött. Na ez dobott engem az Angol nyelv terén.
’89/’90 környékén viszont már leáldozott a thrash csillaga és a death metal vette át az undergroundban a vezető szerepet. Ennek mi volt az oka? Miért ment ki a thrash a divatból?
Tudja a fene. Mi például elmentünk a thrash iránytól. Bejött a Metallica féle bonyolult zene. Ez már korántsem volt olyan dinamikus mindent elsodró zene, mint a thrash. Mi persze akkoriban azt hittük, hogy ha mindenki a Metallicát szereti, akkor nekünk is váltani kell. Szerintem az alap ok az volt, hogy a thrash metálnak kimondott zenekarok már korántsem thrash-t játszottak. Persze én csak magunkból indulok ki. A zenei változásokban egyébként elég nagy szerepe volt Csucsunak (ezt ő vallotta be nekünk). Neki zeneboltja van, így gyakran hallgat tőlünk eltérő sikeres zenei műfajokat. „Ami jól fogyott nála, az biztos a Beyondnak is jó lesz” alapon gyakran mondta, hogy változtassunk meg valamit, mert az most menő.
Mikor és miért oszlott fel a Beyond? Milyen okok vezettek a zenekar feloszlásához? Mit csináltatok a zenekar feloszlása után? Követtétek a hazai illetve nemzetközi underground metal élet fejlődését, alakulását? Kapcsolatban maradtatok a zenével?
Soha nem oszlottunk fel. Minig csináltuk a zenéket magunknak, de az irányzat amit gyártottunk, már annyira nyálas volt, hogy az már katasztrófa. Van is egy teljes CD anyag a net-en ami egy olyan CD anyagot takar, amit soha nem adtunk ki. Az anyag már a slágerlisták dallamait múlják felül :) Nemrégiben jöttem rá, hogy fel kellene ébredni. Ember! Miért nem azt csinálod, ami jól áll neked? Vissza kéne mennünk thrash országba!!!
A ’90-es években elég mostoha körülményeket élt át a metal zene, a pop/punk és a grunge volt népszerű. Miért részesítette előnyben a média ezeket a muzsikákat?
A média mindíg is az underground ember számára emészthetetlen dolgokat részesítette előnyben. Ez ma sem változott, és nem is fog soha változni. Az országban sokan élünk és thrash műfajt nem igazán szereti Gizi néni a faluvégéből. Gizi nénik többen vannak. A punk zene pedig mára olyan szinten elslágeresedett, hogy már Gizi néni is szereti.
10 év szünet után ti is a visszatérés mellett döntöttetek. Mi motiválta az újrakezdést? Hiányzott a zenélés, a dalszerzés öröme?
A visszatérésen azt kell érteni, hogy ismét thrash-t játszunk, mivel soha nem hagytuk abba a zenét. A dalszerzés az folyamatosan ment eddig is, csak más irányban. Thrash-elni fogunk, akkor is, ha soha semmilyen TV adás nem ad le minket, ha soha semmilyen kiadó nem ad ki minket, ha a jól menő újságok nem írnak rólunk. Nekünk már nem éri meg tovább a megalkuvás. Zúzunk, vagy elföldelhetnek minket. Ehhez értünk, semmi máshoz. Mi zenélni akarunk, és átadni magunkból valamit másoknak.
A csapat magja, tehát Parajdi Tamás, Zavarkó László, Zavarkó András megmaradt, azonban Varnyú Rolland nem vett részt az újjáalakulásban. Miért? Ki az új basszeros?
Béres-Deák Balázs. Jó haver volt mindíg és még olyan rajongó féle is. Azt zenekarba vételekor azonban nem tudtuk, hogy ilyen jó basszer téren. Az egész 11 számot két este alatt felvettük úgy, hogy sok szám esetében akkor lett kitalálva a téma. Neki nem kell megmondani, hogy mit csináljon. Sajnos ő viszont nagyon keveset próbál velünk. Olyan mint egy szellem. Ha megjelenik, mindenki csak néz. Ő még él? Csucsu kiszállt. Család, hanglemezbolt nyitása, inspiráció hiánya, stb... Már nem hisz bennünk.
Hány új dalt írtatok eddig? Mi a különbség/hasonlóság a mai és mondjuk az 1987/88 körüli Beyond között? Változott-e valamelyest a zenéhez való hozzáállásotok? Hogyan jellemeznéd zeneileg a mai Beyondot?
Most 11 szám van kész, és ez meghallgatható honlapunkon (www.beyond.hu). Gyorsak vagyunk ismét, mint régen. A változás: nem bonyolítjuk a dalokat a végtelenségig, magyarul nyomjuk, és már nem annyira a halálról, túlvilágról szólnak a dalok. Ma én úgy érzem, sokkal jobban odafigyelek arra, hogy a zenének mondanivalója is legyen és hogy dühöt fakasszon. Ez azt jelenti, hogy fel akarom ismertetni a szunnyadó lelkekkel azt, hogy az amiben élnek lehet jobb is, ha rájönnek a módjára, hogy hogyan is kell megváltozni.
Gondolkodtok-e lemezfelvételen, koncerteken, netán turnén? Ha lemezfelvételre kerülne sor, kizárólag új nótákat tennétek fel rá vagy egy-két régi számot is újravennétek?
Természetesen. Egy zenekarnak zenélnie kéne, hacsak nincs a zenéjére igény. Még nem tudjuk, hogy kezdjünk hozzá, de valószínüleg most nem mi fogunk elkezdeni koncerteket szervezni, ahogy eddig tettük, hanem inkább hozzáértő, ezzel foglalkozó társasággal próbáljuk intézni a dolgot. Mindenki tegye azt, amihez ért. Szerintem régi számok is helyet kapnak majd egy esetleges albumunkon.
A mai rockrajongóknak mond-e valamit a Beyond név? Azt hiszem abban egyetérthetünk, hogy egy kultusz bandáról van szó.
Nem tudom. Csak remélhetem.
Manapság létezik-e thrash mozgalom? Ismersz-e mai thrash bandákat? Mond-e valamit neked a The Haunted, a Dew-Scented, a The Forsaken vagy a Defleshed neve?
Nem, de meg fogom hallgatni őket, hátha inspirálni fognak valamiben.
Thrash rajongó lévén, mit szólsz az Exodusnál lezajlott tagcserékhez? Hogy tetszik az új Exodus album? Mára csak Gary Holt maradt meg mint egykori alapító tag.
Sajnos ma már nem követem a régi zenéket, így nem sokat tudok róluk és az újáéledésükről, de infód felkeltette érdeklődésemet. Utánajárok.
Az utóbbi 4-5 évben rengeteg klasszikus, ’80-as évekbeli thrash banda alakult újjá, pl. Destruction, Necrodeath, Nasty Savage, Agent Steel, Nuclear Assault vagy legutóbb a Holy Terror és az Onslaught. Szerintetek milyen apropóból alakultak űjjá ezek a bandák? Hallottad-e esetleg vissztérő lemezeiket?
Sajnos nem hallottam, de szerintem ugyanaz vezérli őket, mint minket. Tönkre megyek idegileg, ha a média által sugárzott számokat hallgatom. Meg kell mutatni a mai fiatalságnak, hogy nem csak a managementek által létrehozott művilág létezik a földön. Van egy irányzat, ami talán kibúvó lehet számukra. Ez egy menekülés lehet a betokozott mindennapokból, szülői tiltásokból. Nekem régen ez nagyon bejött. Biztos vagyok benne, hogy ma is sok ember utálja a TV műsorát, de "nincs más" alapon beleroskad a hétköznapok megszokott világába.
Honlappal is rendelkeztek, sőt az új dalok le is tölthetők onnan. Ki tartja karban a honlapot? Milyen időközönként frissítitek?
Én készítettem, de a design alapja egy linken elérhető (Design: Sucó). A karbantartás is az enyém, hiszen infós mérnök vagyok szakmám szerint. A karbantartás mindig azonnali. Legutóbb a honlapon található "beszólás" linken tudatták velem, hogy nem jó a sárga színű szöveg. Ovasás után azonnal változtattam. Ha eszembe jut valami új, berakom, ha elrontottam valamit, javítom. Nagyon fontosnak tartom ezt a honlapot.
Manapság az internet egyre nagyobb teret hódít, gakorlatilag a legfontosabb információsforrássá vált. Te hogy vélekedsz róla? Melyek az internet előnyei és hátrányai? Szeretsz e-mailezni?
Szeretem, és várom minden érdeklődő e-mail-jét, beszólását. Az internet számomra most nagyon fontos, mivel a hallgatók nem fogják nekem elhinni, hogy mi az amit játszok, csupán elmondás alapján. Ahhoz, hogy meghallgassák az anyagot, ez nagyon jó fórum, de csak akkor, ha tudnak róla. Ha nem, akkor a honlap egy tű a szénakazalban.
Mi a véleményed az mp3 zenei file-okról? Támogatod vagy ellenzed őket? Mekkora károkat okoznak, okozhatnak a kiadóknak és a zenekaroknak a zenei file-ok letöltése?
A nem hivatalos letöltések milliárdos károkat okoznak a kiadóknak. Ezt tudom. Én most, mint (ismét) induló bandatag, úgy érzem, nem fog kárt okozni, ha a kezdetben MP3-as anyagból hallgatja meg egyre több ember a zenénket. Ha nem lenne MP3 senki nem tudná meg, hogy kik is vagyunk valójában. Nekünk most inkább az kell, hogy legyen a célunk, hogy minél több lakásban a mi zenénk szóljon és ez örömet szerezzen nekik. Most, ebben a fázisban engem nem érdekel, hogy milyen úton jut el zenénk a közönséghez. Amíg nem ismernek, nincs lemezkiadás sem.
A régi demóitokat nem teszitek fel letöltés céljából a netre? Régi koncertfelvételeitekből nem jelentettek meg egy DVD-t vagy videót?
Zene lesz, videókat összeszedjük és feltesszük. Most egy videoklip van az előző anyagból, ami jónak is mondható, de nem thrash. Nekem nagyon tetszik, mert mi magunk vagyunk rajta, nem egy előre kidolgozott forgatókönyv.
Mik a terveitek a jövőre nézve? Mikor jelennek meg hanghordozón a friss Beyond szerzemények?
Ezt senki nem tudja. Várjuk a közönség hangulatjelentéseit és azt, hogy visszafogadnak-e. Az egyetlen lehetőségünk az újrainduláshoz a közönség szeretete.
Úgy érzem kimerítettünk minden fontos kérdést, sok sikert, kitartást kívánok nektek a jövőben. Utolsó gondolataitokat osszátok meg az olvasókkal.
Utolsó gondolatként talán egy vágyamat mondanám el, miszerint: remélem, ezután minél több ember fog felállni a foteljából azért, hogy mást keressen, mint amit elé raknak. A csont legyen a kutyáé, az ami az emberé, azt szerezze meg magának. Köszönöm az interjút.
Onslaught Thrasher (2005) |