(A "Csihar Atilla special 1." menüpontban található interjú folytatása)
Néhány szó az Aborym-ról is essen! Elmesélnéd az olvasóknak kapcsolatotok keletkezését? Mennyire a tiéd az a produkció? Fabban-tól tudom, hogy baráti kapcsolatban vagy olasz zenésztársaiddal, nem csak munkakapcsolat van köztetek. Mesélnél arról valamit, hogy hogyan telnek a napjaitok, amikor évente (felteszem) max. kétszer-háromszor viszontlátjátok a fiúkkal egymást?
Az Aborym-mal a kapcsolatom úgy indult, hogy ők megkerestek engem, személy szerint Fabban, a basszusgitáros, hogy lenne-e kedvem az ő debütáló lemezükön néhány számban énekelni, mert ők nagy tisztelői a régi munkáimnak. Én igent mondtam. Érdekes volt, hogy római a zenekar, és érdekes dolog Rómában BM-t játszani. Eddig nem sok olasz BM zenekart hallottam, úgyhogy igent mondtam rá. Így indult a kapcsolatunk. Az első lemezen csak 3 számot énekeltem, de felénekeltem egy negyediket is, de ez csak a Pic LP-n hallható. Ez egy techno-s szám. A lemez után viszont ellentétek alakultak ki az énekes és a többiek között, Megjegyzem, és teljesen jó kapcsolatban voltam vele, mert az volt a közös tervünk, hogy ketten fogunk énekelni a jövőben. Érdekelt mindig is egy olyan dolog, hogy két énekes és kicsit színpadiasan előadnak valamit. Ez nekem érdekes volt, és aztán negyed év múlva szétváltak útjaink az énekessel, ugyanis ő nem tudott kijönni a többiekkel. Ő techno zenét akart csinálni, mi pedig maradni akartunk a BM vonalon, ezért ő kivált. A többiek megkerestek, hogy lenne-e kedvem velük folytatni. A második lemezen már végig én éneklek. Ez a lemez az év lemeze és a hónap lemeze is volt Angliában a Terrorizer magazinnál. Jó kritikákat kapott, pedig a kiadó semmi promóciót nem csinált neki, csak az amerikai terjesztő egy keveset. Nagyon jó a bandán belüli kapcsolat, és itt elmondanám, hogy érdemes az Abory honlapjára ellátogatni, ami www.code666.net/aborym. Itt sok érdekesség olvasható még a zenekarról. Most készül a következőlemezünk, közösen dolgozunk rajta. Zajlik a keverés, amit utána elküldenek, én is hozzászólok, én is dolgozok rajta. Az új lemez különleges lesz. Lesznek rajta vendégek, pl. Nattefrost a Crapathian Forest-ből énekel egy számot, aztán Faust, az Emperor régi dobosa írt nekem egy-két szöveget valamint Inhumator az Anaal Nathrakh-ból programozott egy számhoz dobalapokat. Konkrétan ugyanabban, amiben Nattefrost is énekel majd. Várhatóan januárban jelenik meg „With No Human Intervention” lesz a címe. (természetesen ez az album is megjelent már idő közben, sőt Attila nélkül kapható már a negyedik Aborym korong is.)
Az Aborym-os srácok eléggé szélsőjobbos nézeteket vallanak (zenében ez annyira nem nyilvánul meg, de pl. egy korai demó-CD címlapján látható horogkereszt elég egyértelmű utalás). Hogy viszonyulsz ehhez?
Igen, valóban ez igaz. Az első lemezen, amiben én csak mint vendég szerepeltem, észrevehetőek ilyen szélsőjobbos nézetek, amik egyébként az előző énekesnek voltak az ideái, és amik az ő távozásával eltűntek. Mára az Aborym deklarálta, hogy semmiféle politikai nézeteket nem vall és egyszerűen csak a zenére koncentrál. Ez már a második lemezen is érezhető, hogy semmiféle politikai íz nincsen a harmadikra meg ez teljesen el fog tűnni. Egyébként az első lemezünk részben ezen okok miatt sok országban be volt tiltva. Én ezt letisztáztam velük, közöltem, hogy ez engem nem érdekel, és végül is ők is ezt belátták. Ha van is valakinek ilyen gondolata, akkor az tartsa meg magának, a mi művészetünkbe ez nem fér bele.
Attila, beavatnál bennünket pár mondat erejéig a privát életedbe? Annyit tudni vélek, hogy tanár végzettséged van. Családod? Munkád?
Családom van, két gyermekem, ez nagymértékben befolyásolja a magánéletem, Van egy szép feleségem, így éldegélünk. Persze a zenéből nem tudnék megélni, ezért is vállalok más munkákat. Tanítottam privát, magán úton matematikát és fizikát. Ez egy kiegészítő tevékenység volt a részemről. A diákjaim javítottak, mert egyszerűbben és érthetőbben próbáltam velük letisztázni a nehézségeket, és ez működött is. Működne ma is, de idén még nem hirdettem magam, egyelőre nem volt szándékomban tanítani. Amúgy alkalmi munkákat szoktam még elvállalni. Pl. filmekben a technikus gárdában időnként. Ezekre azért van szükség, hogy külföldre mehessek, ha időnként koncertem van, vagy lemezfelvétel és hogy eltűnhessek hónapokra… Szóval ez Magyarországon nekem nagyon nehéz. Előfordul, hogy filmekben dolgozok, vagy videóklippekben a hangosztályon, szóval a technikus gárdában, nem színészként. Amúgy pedig elég nagy terveim vannak egy másik vonalon, ami szintén egy nagy szélmalomharcnak tűnik. Ez a hangzás és a hang reprodukció. Van egy jó régi barátom, és vele közösen az ő tervei nyomán az én asszisztálásommal készülnek hangrendszerek. Kísérletezünk rengeteget, keressük az igazi tiszta hangot, ami mára már teljesen eltűnt. A mai emberek és a mai fiatalok füle teljesen mérgezett, hogyha megfigyeled, most mindenhol ezek az ostoba Sony Surround, Loudness meg Megabass rendszerek mennek, amik teljesen természetellenesek és kártékonyak a zenére. Ez megint a hanyatló rendszer egy tipikus jellemzője, hogy a zene az haldoklik a CD az szar hangminőségű. Aki magasabb High vagy Audiofil területeken mozog, az azt fogja tapasztalni, hogy egyedül az LP az, ami képes valósághűen visszaadni a zenét. Hála Istennek van a computer ami erősen előre tört és mindenképpen a jövő zenehordozója lesz ez már biztos. Persze nem mp3 és CD formátumban, hanem lesznek és vannak új kódok, mint pl. a waw fájlok és az ehhez hasonló hangformátumok, amik már sokkal valósághűbb reprodukcióra képesek. De mivel a rendszer hanyatlik, ezért ezek megfelelően leplezve vannak, el vannak rejtve és úgy vannak felépítve a programok, hogy házilag semmi se szólaljon meg úgy, mint egy stúdióban, mert hogy akkor ki járna stúdióba… Nos, ez egy tipikus ostoba emberi felfogás, ami azért hasznos is, mert amellett, hogy van hanyatlás van fellendülés is. Fellendülés az, hogy most már sokan tudnak otthon is felvételeket készíteni. Hanyatlás meg az, hogy a CD egy gyenge rendszer, szar hanghordozó. Az életem egy fontos részét képezi ez a kutatás, küzdelem. Keresem a tiszta és egyszerű hangot. Vedd csak fel egyszer a hangodat, és utána hallgasd meg! Teljesen más lesz az emberi hang tónusa, ha felveszed, mint az eredetileg hangzott. Ez azért van, mert a rendszerek már rég nem lineárisak és már rég egy torzítás van. Ez szomorú, de mi ez ellen küzdünk, és mi egyszer elő fogunk rukkolni azzal, ami a valódi hang.
Korábban rövid ideig leveleztem az Aborym-os Fabban-nal. Tőle tudom, hogy sokat mesélsz nekik a hazádról, a történelemről. Mit jelent számodra Magyarország? Mit mesélsz külföldi barátaidnak a legszívesebben, és miről hallgatnál leginkább?
Magyarország a hazám, magyarul beszélek, szeretem Magyarországot, ide kötnek a barátaim. Viszont számomra itt nehéz az élet, mert az extrém zene keletje és az igény rá nagyon alacsony jelen pillanatban. Érdekes módon nekem az összes lemezem külföldön jelent meg, egy sem jött ki itthon. Mondjuk a Trottel kazettát kivéve. Ez mind elég furcsa, de ettől függetlenül szeretem és persze, hogy szoktam sokat mesélni a bulikról, az életről, a koncertekről, a zenéről. Szoktak kérdezni Drakuláról, a régi történetekről Báthory Erzsébettel kapcsolatban. Számomra Magyarország nagyon fontos, de azt érzem, hogy az emberek fejében sokat kéne változtatni, és sokkal nyitottabbá kellene őket tenni. Nem tudom, hogyan lehetne letörni az emberekben a korlátoltságot. Talán nem is a nyitottság hiányzik az emberekből, hanem az elfogadás hiánya. Az emberek a külső alapján ítélnek, nem fogadják el egymást, mindent meg akarnak érteni, és nem tudják tudomásul venni, hogy ez van és kész…
Van egy CD-m az Egészséges Fejbőrtől, ami a csapat 10 éves évfordulóján jelent meg „Kronológia” címmel, és tartalmaz egy pontos zenekari családfát. Itt felfedeztem Machát Zsolt nevét, miszerint ő is tagja volt egykor a zenekarnak. Mit tudsz erről a történetről? Zsolti a „7th day of the doom” CD borítóján igencsak skinhead-es frizurát visel. Ez az a korszak volt?
Igen, volt neki egy skinhead korszaka, és volt egy elég erős jobboldali elhivatottsága. Úgy gondolom, ez mindenki életébe rendben van, és aztán ezt ki kell nőni. Ő is kinőtte ezt, persze. Ettől függetlenül volt ő skinhead zenekarban, de én még nem hallottam ezt a felvételt. Tudtam, hogy a Tormentor után az Egészséges Fejbőr-ben zenélt, a régi gitárost, Szigeti Attilát is fel akarták kérni, hogy gitározzon ott. Egyébként hozzá tartozik, hogy a „Seventh day of Doom”-on nem a Zsolt dobol, de mivel nem voltak olyan fényképeink, amin a régi felállás van, ezért látható ő a képen. Az a demó épp dobos csere előtt készült. Mondjuk ez a kiadó hibája, hogy az „Anno Domini”-t vette alapul a felállást illetőleg, és Zsoltot írták fel dobosként nem pedig Dubecz Mártont.” (Azért Zsolti a Tormentor előtti korszakban is vonzódott a Punk/Oi! zenéhez. Az 1983-1987 közötti korszakban több ilyen zenekarban is zenélt, pl.: Fegyelem, Psycho, Marina Revue, Revue 86 stb.)
Van egy dolog, amit ha már megadatott ez az interjúlehetőség, mindenképpen meg akartam kérdezni tőled. Szóval: Mi a véleményed a kábítószerekről?
Na, hogy stílszerű legyek, mindjárt egy ilyen cigivel a kezemben válaszolok erre a kérdésre. A pletykákban van igazság. Az is igaz, hogy én főleg a ’90-es évek elején létező összes kábítószert, amit Magyarországon fel lehetett leni, azt én kipróbáltam, használtam, vizsgáltam a hatásukat, kísérleteztem velük magamon, próbáltam a spirituális tevékenységeimet ezzel a dologgal kiegészíteni. Ez annyit jelent, hogy bedrogozva rengeteget meditáltam, zenét hallgattam és buliztam is. Ez így igaz. Mára már a dolgok kissé megváltozta. Az összes kemény drogot elhagytam, ezekben amit meg tudtam találni, azt már megtaláltam, a rossz részét ugyanúgy megtapasztaltam, mint a jó részét, és elég volt belőle. Mára már csak könnyű drogokat használok, ami azt jelenti, hogy fű, hasis. A pletykák alapja az lehet, hogy ha én elmegyek valahova szórakozni, akkor és is szeretem jó érezni magam, és én ezt teljesen vállalom is. Akkor egy kicsit keveset kommunikálok emberekkel, nem heherészek, inkább a zenét figyelem, magamban elvagyok. Ebben nem látok semmi kivetnivalót. Hozzátartozik a dologhoz, én pl. húst sem eszem, leölt dögöket nem fogyasztok. Alkoholt is sokkal kevesebbet fogyasztok. Próbálom ezzel is tisztán tartani a szervezetemet. Alapvetően 100%-ig biztos vagyok benne, hogy az alkohol a legdurvább méreg az összes drogok közül. Ha az emberek halálozásait nézzük, akkor a legdurvább a dohányzás, aztán az alkohol és csak utána a drogok. A kender származékoknak nincs is halálos dózisa, az ember max. elalszik, ha túl nagymértékben fogyaszt ilyen drogokat. Én nem mondom, hogy ez az élet megoldása, de nagyon szeretem a hatását. Tudom, hogy bizonyos emberekre rossz hatással van, ezért ne nagyom ajánlom ezt bárkinek. Ugyanez igaz az alkoholra is. Nézzük meg az agresszív, részeg embereket, a lecsúszott alkoholistákat… Sokkal több alkoholista hajléktalan van az utcán, mint ahány füves. Ez azért van, mert a kettő az nagyon más dolog. Nem mondom, hogy a fű egy építő dolog, de én úgy érzem, hogy kevésbé romboló. Azt sem bánnám, ha legalizálnák. Jelenleg ez büntetendő, tehát az, amit én most csinálok, az bizonyíték. Ha a felvételt a rendőröknek lejátszanád, akkor ez egy bizonyíték volna, hogy én most füvet szívok. Ez az egész nem érdekel. Ez egy vacak emberi törvény, ami az egyik pillanatban így van a másikban meg úgy, én meg kimegyek a rétre, letépek egy füvet Kecskemét mellett, kiszárítom, besodrom és elszívom. Szóval nem tudom, hogy ők ezt hogy gondolják, hogy korlátozhatják ezt a tevékenységet, de igazából nem is érdekel.
Olvastam Machát Zsoltival egy interjút. Ott megemlítette, hogy neki és neked is voltak már koncertek közben furcsa érzéseitek, hogy valami sötét erő is jelen van a koncerten mellettetek.
Erről rengeteget tudnék mesélni, mert a legfontosabb egy koncerten, hogy milyen érzéseket ébreszt bennem illetve a közönségben az energia. Ez egy fantasztikus és csodálatos dolog, és ez az egyik ok, ami miatt zenélünk. A magam részéről annyit tudok mondani, hogy a koncerteken transzban vagyok, sőt még a fellépés előtt, és a koncerten egy félig tudatos, félig tudatlan állapotban zenélek. Azért próbálom magam kontrolálni. Ez persze az éneklésből is fakadhat, mert én eléggé erőteljesen énekelek, és az egy furcsa légzést követel, és ha az ember folyamatosan erőteljesen lélegzik és magától is transzba esik. Próbáld ki, hogy ha te most lefekszel és öt percig folyamatosan orrodon beszívod szádon kifújod úgy, mintha futnál, pedig csak fekszel, és mindezt jó erőteljesen, akkor egy idő után transzba esel. A koncert az egy szupra állapot, amit az emberi létben el lehet élni, mert az egész arról szól, hogy zenét csinálunk, és egy magasztos érzésbe kerülünk mindannyian. Nem beszélve arról, hogy nekem is voltak olyan spirituális tapasztalataim koncerteken, amik intenzívek voltak és vizuálisak is. Pl. régi koncerteken, mondjuk az első Plasma Pool koncerten. De maga a zenehallgatás is egy transzcendentális dolog. Ha jó zenét hallgatsz jó minőségben, akkor az egy magas rendű tevékenység, egy magas rendű élvezet. Én azt kívánnám az egész Földnek, hogy mindenki mindenhol mindig bulizhasson, táncoljon, zenéljen. Aki BM-os az BM-t hallgat, az sem baj, ha valaki más zenét hallgat. Így kéne, hogy éljünk… Ez a lényeg ezzel kapcsolatban. És a sötét erő természetesen jelen van, az egész koncert természetesen ennek az erőnek a megidézéséért van. Az én koncertjeim emiatt mindig spirituális elhivatottságúak. Én, a közönség és a zenésztársaim médiumként létrehozunk egy antiszférát a zene által, ami nekünk élvezettel jár.
A szlovákiai Oziris Prod.-nél két veletek kapcsolatos kiadvány jelent meg. Az egyik egy Ahriman/Frost split „A Tribute to Tormentor” címmel, a másik pedig a „Sick Years” koncert. Mennyire tekinthető hivatalosnak az a koncertlemez, vagy inkább kalóz? Mi a véleményed a feldolgozás-kislemezről? Hogy tetszenek azok a verziók?
Igen tetszett ez a split lemez, jól esett visszahallani, hogy feldolgozták a régi számainkat, és a régi számok inspirálták őket. Ez engem büszkeséggel tölt el, örülök, ha inspirálok más zenészeket. Annak is örülök, ha valaki nálam jobban csinálja. A „Sick Years” nem kalóz, az egy hivatalos dolog. Régi kazettákról készült, amiket a Machát Zsolt állított össze. Neki van egy csomó ilyen régi felvétele. És ő ezeket előszedte. Jó tükrözi az akkori feelinget és a lehetőségeket. Természetesen min- mind nagyon gyenge dolog, mert akkoriban elég gyenge volt a technika, nem is tudom, hogy készültek azok a felvételek. Minden esetre visszatükrözik az akkori atmoszférát.” (Azóta hírek bukkantak fel, hogy a kiadó folytatni kívánta volna a „Tribute to Tormentor” kislemezes sorozatot, de végül az egész le lett fújva, de talán lesz egy külföldi, nagyobb lemezcégnél egy teljes tribute-CD. Majd meglátjuk… Apró információk a „Sick years”-ről a gyűjtők számára: kétféle verzióban jelent meg ez az anyag, az egyik színes borítóval, a másik fekete-fehérrel, és ezek tartalmazzák Attila pár projektjét is. Nemrég megjelent „Live in hell” címmel egy CD, amin a „Sick years” teljes anyaga megtalálható a projectek nélkül, illetve Peruban megjelentettek egy 7 colos kislemezt „Live in damnation” címmel, amely két számot tartalmaz a „Sick years”-ről kimásolva.)
Farkas György, Szigeti Attila, Budai Tamás, vagyis a volt zenésztársak. Budai Tamásról csak annyit tudni, hogy egy Hot Shot nevű laza fúvós rock bandában nyomta évekkel később. Mi a helyzet ma ezekkel a srácokkal? A „Recipe ferrum” kapcsán szóba kerültek ők is? Mi alapján kerültek be a képbe az új tagok?
A Tamás ebben a Hot Shot-ban zenélt. Néha, nagyon ritkán, pár évente találkozom vele, és olyankor beszélünk. A Farkas Gyuri és a Szigeti Attila külön is zenéltek a Machát Zsoltival. Volt egy formáció, a „Perverse Pub”, azt csinálták ők évekig, de nem tudtak jól kijönni egymással, így pl. ez is egy ok volt, hogy az új felállásban ők nem kerültek szóba. Amúgy érdekesség, hogy azóta volt már próbánk a régi felállással, és egész érdekes volt. Vagyis egyáltalán nem kizárt, hogy a Tormentor fel fog lépni a régi felállásban. Olyan is lehet, hogy a régi banda játszik, az új számokhoz meg Zoli feljön, és azokat ő játssza. Mindent megtehetünk, semmi sem kizárt. A Farkas Gyuri most is valamilyen zenekarban játszik, a Szigeti Attila viszont nem zenél aktívan.
Volt egy válogatáskazetta „Black & Speed Metal” címmel egy miskolci kiadó jóvoltából, amin ti is szerepeltetek két szám („7th Day of the Doom”; „Mephisto”) erejéig. Azon a felvételen nem énekeltél. Miért mellőzött téged a Tormentor ezen a felvételen?
Jól ismered. Ez 1987/88-ból van, és Miskolcon készült a felvétel. Érdekessége, hogy azon a hétvégén nekem családi elfoglaltságom volt, amit egyszerűen nem tudtam lemondani, és ezért nem tudtam elmenni a stúdió viszont le volt kötve. Szigeti Attila, mint „Animal” énekelte fel a nótákat. Egyébként érdekesek ezek a régi nevek. Én voltam „Mayhem”, ami egy érdekes összecsengés a későbbi Mayhem zenekarral, de akkor még nem is hallottam a norvég zenekarról. Ebből kifolyólag a későbbi lemezeimen mint „Csihar Attila” szereplek, a „Mayhem” nevet elhagytam, de 1987-körül „Mayhem” autógrammokat adtam nagyon sok embernek. És volt Magyarországon is Mayhem zenekar akkor egyébként, és amikor a norvég Mayhem megkeresett, még gondoltam is, hogy valaki szórakozik velem. Később persze érdekessé vált, de elég furcsa és sötét előjel is volt ez nekem egyben. A gitáros, Szigeti Attila volt „Bestial Animal”, Farkas Gyuri volt „George Carrion” és Machát Zsolti volt „Von Demantu”. Szóval ezek már régi dolgok, de még emlékszem ezekre.
Melyik az a kérdés, amit ha te készítenéd ezt az interjút magaddal, akkor biztosan feltennél? Válasz?
Van ilyen pár jó kérdés… Pl. Miért kell mindenkinek meghalnia? Hogy mi erre a válasz? Vajon mindenki meghal? A halál egy nagy kérdés, amin az embereknek el kell gondolkozni. Pl. Hogyan lehetne kiirtani azokat a gondolatokat, amik nem hozzánk tartoznak, csak ránk lettek aggatva, és ezért programszerű gondolkodásra késztetik az embert? Kezdődik ez azzal, hogy megszületünk és ebben a társadalomban élünk. Miért kell annyi hazugságot elhinni? Hol van a fénysebesség? Hogy képzelik, hogy el hisszük azt, hogy a Holdra szálltak? Miért akarja a hatalom, hogy elpusztuljon a zene? Az emberek miért nem buliznak? Miért élnek ilyen ostoba házakban? Miért élnek monoton életet? Miért kérkednek, fukarkodnak, miért halmoznak fel bizonyos javakat? Miért kell hatalomra szert tenni, ami aztán megy a semmibe, a halálba? Hogy készültek a piramisok, az indiai templomok, a mexikói és kambodzsai dolgok? Mit tudott ez a régi civilizáció és hogy volt képes manipulálni az anyaggal úgy ahogy azt tette még a hanyatlás korszaka előtt? Ezek mind-mind nehéz és jó kérdések. Sok kérdés van. Egyszerűen az emberekbe be van programozva egy ostoba felfogás, hogy a Hold az csak egy égitest, ahova odamegy egy Pierce kapitány (hazai sci-fi mesehős a ’80-as évekből egy bődületesen primitív de egyben bájos kivitelezésű filmből) egy holdkomp vagy egy szappantartó. Na meg onnan fel is száll. Ezért aztán az egész asztrológia egy villámcsapásszerű találatot szenvedett, mert innentől kezdve ki fog már hinni a bolygókban és mozgásaikban, és ki fogja a természetnek eme arculatát oly mértékben vizsgálni majd, mint ezelőtt. Lehetnének kérdéseink a keresztény egyházakkal kapcsolatban is, konkrétan a prűd életfelfogásról, amit ránk erőltetnek és ránk programoznak, meg az úgy nevezett erkölccsel kapcsolatban, és hogy ők valójában mit képviselnek. Ezt egyébként az összes vallással kapcsolatban fel lehetne tenni. Milyen alapon sajátítják ki az egyházak Istent vagy azt a lényt, ami teljesen más dolgot jelent, egy ilyen egyéni dolgot, és hogy ezt milyen jogon erőltetik egymásra vagy ránk? Kihez szól az Ótestamentum ha ott van a Tóra? Ezek mind-mind csak könyvek… Az is egy nagy kérdés, hogy mi az egész univerzum, ami körülvesz minket. Mi az egész energia, és hogyan függ ez össze az egyéni életekkel és a sorssal? Mi ennek az egésznek a legfőbb irányítója, mi áll mögötte és mi a célja a létnek? Persze mondták, hogy a munka a célja. Hát, a munka az örömet ad az alkotónak, de itt már régen nem arról van szó, hogy mindenki azt csinálja, amit akar. Az is kérdés, hogy jönnek át a rádióhullámok a falon, és tudok telefonálni. Az is egy jó kérdés, hogy az emberben bioáram folyik, és folyamatosan mágneses erőteret hoz létre, ami kihat a világra. Akkor ezek szerint a meditáció és a spirituális tevékenység hatni tud az időben és a térben.
A legendás ’80-as években rengeteg black/thrash banda nyomult BP.-en és országos szinten is. Fantom, Angel Reaper, Undertaking, Antichrist, Detonátor, Gladiátor…. Mennyire ismertétek őket? Kiket tartottatok a mezőnyből jó bandának?
A legendás ’80-as évek… Nagyon nagy pörgés volt, még az előző rendszer volt. Többen jártak koncertre, én is fiatalabb voltam, és ez is felpörgeti az emlékeket. Az ember szilaj hévben van fiatalon, és ez a zenénkben is megnyilvánult. Igen, ezek jó bandák voltak. A Fantom régi basszusgitárosával épp most találkoztam nemrégen, az ő fia egy óvodába jár az én fiammal, és ők jó barátok. Ezen keresztül kiderült, hogy a papák is régről ismerik egymást. Ők játszottak előttünk egy Tormentor koncerten, ahol szegényt meg is kergették. Elég balhés időszak volt, ugyanis nem volt security, nem volt guard, nem volt semmi, az emberek lejöttek, lerendeztek minden problémát ott a helyszínen. Csak rendőrség volt, az biztos… Éppen ezért a Tormentor koncertek elég veszélyesek voltak és hírhedtek, mert az elejétől kezdve agresszivitás és brutalitás volt a nézők között jellemző. Érdekes volt valóban fentről, a színpadról ezt nézni… Na jó, ez vicc volt, de viccen kívül voltak balhék és ezek a balhék még több balhét szültek, de később, amikor egyre többen jártak, akkor ezek egyre inkább eltörpültek. Az Angel Reaper nem ugrik be, az Undertaking nagyon jó volt, Slayer-es dolog, a Detonátor nagyon jó mezőkövesdi banda volt. Kíváncsi lennék, hogy mi van velük most. Ők ott voltak az első Tormentor koncerten és ott csápoltak szegecsekben és bőr dolgokban. Jó dolog visszaemlékezni…
Nagyon hasonló volt a ’80-as évek majd összes hazai black/thrash csapatának hangzása, zenéje, riff-jei, számai. Miért lehetett ez szerinted? Volt valami a levegőben, vagy a vízben? Ha-Ha!
Igen, hasonlóság volt. Ez volt a pörgés, ez volt a szél… Mi csak csináltuk szívből lélekből. Volt a Bathory, amely nagyon nagy hatással volt ránk. Egyfelől a név miatt, mert nagyon magyarosan csengett, másfelől a zene miatt, ami nagyon durva volt. Durvább, mint a hardcore vagy a punk, vagy akár a Slayer. De nagyon jónak számított a Slayer is természetesen, az első Destruction, az első Sodom, és ilyen lendület volt és ilyen feeling. Ez az, ami megragadta ezeket a zenekarokat és nem csak minket.
Hogy emlékszel vissza az akkori klub-életre? Csepeli BM feszt, T-MC, Láng Műv. Ház…..
A klub-élet, amiről az előbb is beszéltem… Csepelen balhék voltak, nagy fesztiválok voltak, sok ember. Súlyos volt, főleg amikor utána mentem haza éjjel, és hallottam a távoli légkalapácsnak a tompa hangját… Szóval az egy érdekes feeling volt… A Láng Műv. Házban is sok koncert volt, nagyon sokat játszottunk annak idején a Tormentorral szerencsére. Ez egy nagyon jó időszak volt.
Befejezésképpen valami üzenet az olvasóknak?
Azt üzenem nekik, hogy élvezzék a zenét, élvezzék az életet minél többet. Nyugodtan menjenek bele… Ne zárkózzanak el a sötétebb oldaltól sem, mert annak a megértése is szükséges ahhoz, hogy az ember az egészet enélkül nem tudja felfogni. Ez is nagyon fontos. Nem mondom, hogy ártsanak másnak, ezt nem üzenem nekik. Próbálják meg elfogadni a másságot, de közben híven legyenek ők is mások. Tartsanak ki hűen az ideáik mellett, és közben próbálkozzanak meg visszaemlékezni az ősi gondolatokra és hangulatokra, amik a gyermekkor korai éveiből maradtak vissza. Ezeket se feledjék el. Nem mondom, hogy égessenek templomokat, bár… Na, szóval ezt hagyjuk… Bulizzanak a templomokban is, én azt mondom.
Necrokiller Jr. (2004) |